Englenes milliarder hober sig op

Danske business angels ville meget gerne investere mere af deres formue i IT, men de støder på for få dygtige iværksættere og gode forretningsplaner. Det konkluderer en analyse foretaget blandt 76 af Danmarks forretningsengle.

Mellem 500 og 600 millioner danske kroner har hobet sig op hos 76 danske business angels, som ellers gerne vil investere dem i næste generation af iværksættere. Og umådelig gerne i produktidéer, der har med IT at gøre.

Sådan lyder den opmuntrende konklusion på den hidtil mest omfattende analyse af de danske forretningsengle, "Business Angels i Danmark".

Vækstfonden har via spørgeskemaer undersøgt holdninger og handlinger blandt 76 danske investeringslystne, kapitalstærke personer. Disse personer har sammenlagt startet 200 virksomheder i Danmark i tidens løb.

45 procent af disse kapitalengle oplyser, at de kun har investeret ti procent af den kapital, de ellers har afsat til nye virksomheder. Omregnet til kroner bliver det til mellem 500 og 600 millioner kroner.

42 procent af englene siger, at de har investeret og forventer at ville investere i virksomheder, der vil sælge software. Hardware, internet og anden teknologi har også stor interesse hos dem.

Bedre forretningsplaner

Årsagen til den opdæmmede investeringsaktivitet skyldes ifølge Vækstfondens analyse en række faktorer.

For det første har parterne svært ved at finde hinanden og de gode idéer - altså business englen og iværksætteren. 41 procent af englene siger, at de finder det svært at identificere potentielle investeringsmuligheder.

For det andet har det matte aktiemarked dæmpet englenes mod på investeringer i virksomheder i den tidlige fase.

For det tredie tyder noget på, at det halter lidt med kvaliteten af de forretningsplaner og præsentationer, iværksættere tropper op med hos forretningsenglene. Når de vender tommelfingeren nedad til en investeringsmulighed, er det ofte fordi, iværksætteren ikke lever op til følgende krav:

- Laver gennemarbejdede forretningsplaner og budgetter, der bygger på realistiske antagelser.
- Har identificeret et reelt kundebehov og marked.
- Udviser troværdighed over for investorerne.
- Identificerer og præsenterer projektet for en business angel med interesse for den pågældende branche eller teknologi.

Han var selv engang iværksætter

Vækstfonden vurderer, at der findes ialt 1700 business angels i Danmark, der tilsammen årligt
investerer mellem 1,4-1,7 mia. kr. i unoterede virksomheder. Den gennemsnitlige forretningsengel er en mand på 48 år med en formue på 20 millioner kroner.

Årligt ser englen i snit på 38 potentielle investeringsprojekter. Han investerer årligt 750.000 kroner.

Han har selv været iværksætter engang og øser gerne videre af sin erfaringer, så der bliver tale om såkaldt klog kapital. Faktisk bruger englen halvanden dag om ugen på at beskæftige sig med og rådgive hver virksomhed, han har investeret i.

Relevant link:
Vækstfondens analyse "Business Angels i Danmark" findes i pfd-format her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS