PC-salget i fjerde kvartal: : Lenovo vil i consumer-top tre

Lenovo stryger ind på en femteplads i IDC?s opgørelse over det største computerbrands på forbrugermarkedet og vil tage en endnu større markedsandel.

En dansk stigning i salget af computere til privatkunder bliver afspejlet af pc-producenten Lenovo, der nu går væk fra kun at sælge erhvervsprodukter til også at satse på computere til privatmarkedet.

»Det nytter ikke kun at konkurrere på halvdelen af markedet, så vi er på vej ind på consumermarkedet for bærbare,« siger Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen.

Skiftet til også at sælge til private sker mens det danske consumermarked ifølge tal fra analysefirmaet IDC i fjerde kvartal af 2009 steg med næsten en femtedel til 204.000 solgte computere. Samtidig er erhvervssalget stadig hårdt ramt af en markedsnedgang. I fjerde kvartal af 2009 blev der kun solgt 179.000 computere på B2B-markedet. Det er 30.000 computere færre end i samme kvartal året før.

Lenovo solgte i kvartalet 12.000 bærbare, især netbooks til privatkunder, og det gør dem ifølge analysefirmaet til den femtestørste producent på det danske consumermarked med en markedsandel på syv procent.

»Vores mål er top tre i Danmark. Vi går ikke efter en førsteplads med det samme, men gør det kontrolleret, hvor profitabilitet er vigtigere end hastighed,« siger Peter Juul Jørgensen.

I øjeblikket har Lenovo mellem fem og ti ansatte på det nordiske marked, som er dedikerede consumerfolk. De sælger til teleselskaber, onlineforhandlere og større kæder.

»Vores consumerforhandlere er langt hen ad vejen de samme som vores erhvervsforhandlere,« siger Lenovo-direktøren.

IDC: Skal have flere produkter
Ambitionen om at bevæge sig fra nul til top tre på det danske marked er ikke umulig, vurderer IDC-analytiker Anders Elbak som reaktion på IDC’s fremgang. For at nå målet kræver det dog, at Lenovo breder sig ud over flere varer end de små minibærbare.

»De kan godt komme i top tre, men hvis de skal etablere sig på den position, er det nødvendigt at få flere consumerprodukter end tilfældet er i dag, hvor en ganske stor andel af salget er netbooks, der bundles med mobilbredbåndsløsninger,« siger Anders Elbak.

Han vurderer, at det er en større opgave at have en ordentlig support-organisation på plads, mens det vil være forholdsvis nemt for Lenovo at etablere selve salgsorganisationen, der skal få varerne ud til forhandlerne.

»For at blive store i consumer kræver det faktisk ikke den helt store kanal- og salgsorganisation, eftersom der er en håndfuld forhandlere, der samlet sidder på en meget stor del af markedet,« siger Anders Elbak.
 

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S