Norske forhandlere har hidtil været fredet på det jomfruelige norske it-marked, fordi billige pc'er via supermarkeder og kæder stort set har været ukendt. Sidste år brød Coop trenden og begyndte at tilbyde nordmændene computere, der er billigere end hvad de har været vant til.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Ifølge det norske internedie Digi.no er det erfaringer fra det danske marked, der har inspireret Coop til at sælge flere it-produkter. Ifølge informationsdirektørVidar Ullenrød fra Coop Norge, skal Norges forhandlere nu vænne sig til konkurrence fra supermarkederne.
»Vi kommer til å fortsætte med at sælge både pc-er, mobiltelefoner, digitale kameraer, LCD-tv, printere og fladskærme fremover. Disse produkter gør os til en attraktiv og dynamisk kæde der tiltrækker nye kundegrupper,« siger Ullenrød til Digi.no.