Xerox indgår forhandleraftale med Multicom

For at styrke fokus på små og mellemstore virksomheder har Xerox indgået en forhandleraftale med Allerød-virksomheden Multicom. Xerox ønsker at udbygge sin forhandlerkanal inden for office-segmentet, som dækker printere og multifunktionsmaskiner, der printer op til 90 sider pr. minut i mono og farve.

»For Multicom er det vigtigt konstant at have adgang til produkter og serviceydelser af høj kvalitet for at kunne sikre, at vores løsninger giver værdi til kundernes forretning. Derfor ser jeg partnerskabet med Xerox som en klar styrkelse af Multicoms forretningsgrundlag,« siger administrerende direktør for Multicom Christian Poulsen.

Han mener, at Xerox-produkterne passer godt sammen med Multicoms øvrige leverandører, som blandt andet omfatter Cisco, Citrix, Fujitsu-Siemens, HP, IBM og Microsoft.

Xerox danske kanalansvarlige, Bjarke Nyby, vurderer Multicom har fat i det rigtige kundegrundlag for Xerox.

»Multicom har godt fat i små og mellemstore kunder, som Xerox ønsker at fokusere endnu mere på i fremtiden. Multicom har stor
kompetence og erfaring med vores type af produkter og løsninger, så jeg glæder mig til at arbejde med Multicom fremover,« siger han.

Ifølge den nye aftale skal Multicom beskæftige sig med salg og installation af Xerox-produkter over hele Danmark, mens Xerox vil stå for support og service.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job