Charlotte Sahl vil fjerne hindringer for cloud

En tværministeriel arbejdsgruppe skal komme med forslag til lovændringer, så virksomheder og myndigheder lettere kan spare penge med cloud computing.

Artikel top billede

Krigsreglen. Forvirring om kontrolkrav. Kaos om certificeringer. Det er nogle af de problemer, som står i vejen for, at myndigheder og virksomheder nemt og hurtigt kan smide data i skyen med tjenester som Google Apps, Microsoft Azure og hvad der ellers tilbydes ude i skyen.

I januar efterspurgte Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan i et cloud-udspil, at regeringen opdaterede lovgivningen for at rydde op i unødige barrierer for brugen af cloud computing i det offentlige. Nu har videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) sammen med Justitsministeriet og Finansministeriet nedsat en tværministeriel arbejdsgruppe, der skal gennemtrevle Persondataloven, sikkerhedsbekendtgørelsen og anden relevant datalovgivning. Gruppen skal finde ud af, om cloud-kravene kan gøres simplere samtidig med at respektere databeskyttelsen.

"Nogle af de spørgsmål, vi eventuelt skal kigge på, er: Hvor er data placeret? Hvad er en passende kontrol? Hvad er det passende sikkerhedsniveau?," forklarer Cecile Christensen, kontorchef i IT- og Telestyrelsen.

I den tværministerielle arbejdsgruppe, der formelt skal mødes for første efter påske, sidder repræsentanter fra Økonomistyrelsen og Justistsministeriet. Hvis ministerierne bliver enige om en strømlining af lovgivningen, kan nye regler snart gøre det nemmere for danske virksomheder at gå i skyen.

"Hvis der er enighed blandt ministerierne og politisk opbakning til ændringerne, så kan det gå ret stærkt. Det er urealistisk, at vi kan få det igennem på denne side af sommerferien, så vi snakker nok til efteråret. Men det kræver også, at der er enighed, og det er vanskeligt at sige noget præcist om tidsperspektivet," siger Cecile Christensen.

Det er specielt problemstillingerne fra sagen fra Odense Kommune strandede cloud-forsøg, som kan danne baggrund for udvalgets overvejelser. I sagen har Datatilsynet ad tre omgange forhindret kommunens folkeskoler i at bruge det gratis Google Apps til oplysninger om elevernes sygdomme, karaktererer, forældresamtaler og andre personfølsomme oplysninger.

Cecile Christensen oplyser, at IT- og Telestyrelsens fokus er Datatilsynets seneste fem Odense-knaster, der eksempelvis handler om certificeringer, sikkerhedsniveau, kontraktformuleringer, placering af data og datasletningsmetoder.

Krigsregel og regnskabslov til debat

Derudover vil arbejdsgruppen sandsynligvis kigge på den såkaldte krigsregel, paragraf 41, stk. 4 i persondataloven, som lægger et benspænd for især offentlige myndigheder, der vil lægge omfattende datasæt i skyen i udlandet af sikkerhedshensyn. Tidligere har Datatilsynet afvist, at pensionsgiganten ATP placerer data i udlandet, fordi deres register rummer oplysninger om samtlige danske lønmodtagere. Datamyndigheden har også tidligere påpeget over for IT- og Telestyrelsen, at de nøje skulle overveje, om de sammen med DanID måtte placere NemID-data uden for landets grænser.

"Krigsreglen giver en vis barriere, så den bliver vi også nødt til at forholde os til," siger Cecile Christensen.

Et andet benspænd, som kan blive diskuteret i det tværministerielle arbejdsudvalg, er regnskabslovgivningen, der har krav om, at regnskabsdata skal placeres i Danmark eller undtagelsesvist i Norden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS