Elgigant-ejere lukker otte svenske butikker

Elgigantens svenske søster-kæde, PC City lukker sine otte butikker på grund af dårlig lønsomhed.

Den svenske kæde af it-varehuse, PC City har ikke kunnet tjene penge nok på sine varehuse, og lukker derfor for alle aktiviteter i broderlandet. Det skriver det svenske it-site, it24.

Det drejer sig om fire varehuse i Stockholm, der skal lukke. Desuden lukker PC City i Uppsala, Västerås, Linköping samt Helsingborg.

»Det har været en svær beslutning, især fordi det berører mange ansatte. Vi har dog haft lønsomhedsproblemer og har derfor besluttet at indlede forhandlinger om afvikling af varehusene,« siger Ronny Blomseth, der er nordisk direktør for PC Citys ejere, Elkjøp.

PC City havde i det seneste årsregnskab en omsætning på 500 millioner danske kroner. Samtlige 230 ansatte er blevet varslet om, at de skal afskediges, lyder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere