Data Gården øger overskuddet med 27 procent

CBC-forhandleren fra Kolding kommer ud af 2010 med et overskud før skat på 770.000 kroner og ser frem til, at folk begynder at købe nyt frem for at reparere.

Artikel top billede

»Resultatet måtte gerne have været bedre, men qua krisen er vi da godt tilfredse,« lyder det med jysk beskedenhed fra Data Gårdens ejer Jes Korvig Olesen, der netop har fremlagt forhandlerens regnskab for 2010.

CBC-forhandleren fik i 2010 et resultat før skat på 770.000 kroner, hvilket er en fremgang på 27 procent i forhold til året før, hvor tallet lød på 606.000 kroner.

Bruttofortjenesten er vokset fra 6,5 millioner kroner i 2009 til 7,1 millioner i 2010, og ejeren forventer, at de gode takter fortsætter.

»Folk har holdt igen og har repareret servere og andet frem for at købe nyt. Men de kommer nu i år, måske fordi de ikke kan udskyde det længere, så vi ser med rimelig fortrøstning på den næste tid,« lyder det fra Jes Olesen, der ellers synes, året er gået, som det plejer.

Det er dog ikke mere end fem måneder siden, at Data Gården overtog Telekæden i Kolding. I lyset af den seneste udvikling i Telekæden med opsigelse af aftalerne med Telia, Telenor og 3, må Jes Olesen konstatere, at den handel i dag ser knap så god ud.

»Nu mister vi jo alle de gode aftaler, så jeg er da spændt på at se, hvad der sker, men det ser ikke for godt ud lige nu. Vi solgte rigtig meget Telia, så det er da øv. Men i og med at det kun udgør en lille del af vores forretning, så får det ikke den store betydning. Men det er da surt, vi ville da gerne have tjent de ekstra penge,« siger Jes Korvig Olesen.
 

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse