Elbek & Vejrup køber Dansk Software Center

Med opkøbet af Dansk Software Center fortsætter Elbek & Vejrup indtoget på revisionsmarkedet, som blev startet med sidste sommers køb af Navi Partner Randers.

Artikel top billede

Dansk Software Center, der er specialiserede i it-løsninger til revisionsfirmaer, er kommet under den århusianske it-virksomhed Elbek & Vejrups vinger.

»Opkøbet giver os med ét slag en væsentlig større andel af markedet for revisionsløsninger og dermed stordriftsfordele, som gør os endnu mere konkurrencedygtige. Dermed kommer vi til at stå stærkt på endnu et interessant marked og styrker dermed vores overordnede forretningsgrundlag,« siger direktør Niels Elbek i en pressemeddelelse.

Elbek & Vejrup leverer i dag løsninger til 16 brancher, og vejen ind på revisionsmarkedet blev banet med sidste sommers opkøb af Navi Partner Randers.

Medarbejderne fra Dansk Software Center følger med over i Elbek & Vejrup, der har planer om flere opkøb.

Dansk Software Center havde i regnskabet for 2009 en bruttofortjeneste på 1,5 millioner kroner og et beskedent resultat før skat på 6474 kroner, hvilket ifølge ledelsesberetningen skyldtes udgifter til markedsføring af nye produkter.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse