Google vil have afklaring på rettighedstvist

Den amerikanske søgegigant genåbner gammel sag for at få fastslået, at man ikke er medskyldig , når brugere googler sig frem til ulovligt indhold.

Sidste år anlagde et pladeselskab en sag mod Google, fordi firmaet ifølge pladeselskabet bidrager til ophavsretskrænkelser. Men selskabet fortrød og trak tilbage. Men så let slipper pladeselskabet ikke.

For selv om Google ikke blev dømt for nogle overtrædelser i sagen, som blev afblæst af sagsøgerne, så vil firmaet nu selv have klarhed. Google vil rent ud sagt have en dommer til at slå fast, at Google ikke medvirker til ulovligheder, når firmaets søgemaskine finder ophavsret-beskyttede filer hos Rapidshare.

Den oprindelige sag blev startet sidste år i Florida af Blue Destiny Records. Firmaet sagsøgte både Google, Microsoft og Rapidshare. Rapidshare blev anklaget for at drive ”en central til ulovlig distribution af ophavsrets-beskyttede filer”. Og Microsoft og Googles søgemaskiner blev beskyldt for at holde Rapidshares forretning i live, fordi søgemaskinerne er en simpel måde at finde Rapidshare-indhold på.

Pladeselskabet trak sin anklage tilbage, men ville ikke afskrive sig retten til at følge op med et søgsmål i fremtiden.

Det har fået Google til at starte sagen op på ny, men denne gang i hjemstaten Californien. Formålet er at få skabt mere præcedens for mulige sager i fremtiden.

Domstolen i Californien har tidligere dømt til fordel for Google. I 2007 blev Google frikendt for at udnytte fotografers rettigheder, når Google linker til eksempler (thumbnails) af billeder.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune