Scribonaboss: Danske tab snart slut

Der er nu ved at være styr på den danske forretning, siger Scribonas koncerndirektør, Tom Ekevall Larsen. Næste år kommer Danmark ikke til at trække ned i regnskabet.

Det har Scribona Danmark nemlig gjort i 2003. I det netop offentliggjorte regnskab for Scribona-koncernen, fremgår det tydeligt, at koncernens overskud ville have været noget større end en million svenske kroner, hvis ikke den danske forretning havde belastet regnskabet med et ikke offentliggjort underskud.

»Vi har haft et fantastisk stort problem på det danske marked. Men det er min forventning af de store tab i Danmark nu er forbi,« siger koncernchef Tom Ekevall Larsen.

Personalet er skåret til, og der arbejdes på at få avancerne i vejret. Hvilket har haft en høj prioritet.

»Det danske marked er vældig hårdt. Og man kan roligt sige, at de danske infrastrukturomkostninger har været højere end marginerne kunne bære,« siger Ekevall Larsen.

Problemerne i Danmark betyder dog ikke, at Scribona overvejer at trække sig fra det danske marked forsikrer koncernchef Tom Ekevall Larsen.

»Som nordisk aktør, er det meget vigtigt for Scribona at stå som en indgang til det nordisk marked. Derfor er det vigtigt for os fortsat at være til stede i Danmark.«

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S