Absurd åreladning

Det er lidt absurd at observere de store distributører i øjeblikket. Egentlig er tiden gunstig, og der burde være plads til at tjene penge. Men kampen om HP-kontrakterne overskygger det hele.


Ikke alene har de store broadlinere brugt en stor del af deres fokus på at sælge HP, de har også smidt så mange penge efter HP-varerne, at det er til at græde over.

35 millioner kroner eller måske endda mere, er det beløb, flere kilder har gættet på over for CRN. Det er så mange penge distributørerne angiveligt har smidt efter HP-varer i kampen om at opnå den nødvendige volumen, som HP kræver for at forny kontrakterne.
Hvordan kan det regnestykke nogensinde gå op?

Det har jeg svært ved at se. Jeg tror også, vi får svært ved at se de positive resultater hos de involverede distributører, når regnskaberne kommer frem i lyset i løbet af i år og næste
år. Altså de regnskaber, der kommer frem i lyset. Ingram Micros regnskab vil vi kun kunne gisne om, fordi det er godt skjult i det nordiske og europæiske regnskab. Men jeg er overbevist om, at Danmark i øjeblikket er et bundløst hul for den amerikanske koncern. En ting er pengene. En anden ting er fokus. Hvor godt er det for de store distributører og kanalen, at de har fokuseret på at sælge HP i store mængder?

Jeg tror, at SMB-markedet er blevet lidt glemt i det regnestykke. De små forhandlere har ganske sikkert ikke haft samme priser eller attention som de store spillere. Det peger lidt tilbage på HP. For selv om HP har lænet sig tilbage og sagt, at nu må markedskræfterne afgøre, hvem der skal distribuere HP fremover, så må åreladningen af deres distributionspartnere, da give grund til eftertænksomhed. Der må være en smule fornemmelse af selvmål i HPs jordskælvssikrede danske domicil i Allerød. For hvis HP med hjertet tror på kanalen, så er det nok ikke det smarteste træk at iværksætte en konkurrence, der får partnerne til at forbløde.

Og hvad med konsekvenserne på sigt. De store HP-partnere har fået gode priser. Helt den samme historie hører man ikke fra de mindre forhandlere. Det er ikke godt for HP på den lange bane, hvor selskabet jo har store SMB-ambitioner. Og hvis jeg skal være ærlig, så tror jeg heller ikke, det er godt for kanalen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics