Kirk Telecom ind i IP-telefoni til SMB-segmentet

Telefonleverandøren Kirk Telecom går nu ind i it-segmentet med IP-telefoniløsninger til små og mellemstore, danske virksomheder. Det sker i samarbejde med tyske Swyx Solutions.

Den fælles løsning består af et softwarebaseret IP-omstillingsanlæg (SwyxWare) og en trådløs telefoniløsning (Kirk System 600 IP).

»Ved at indgå partnerskab med Kirk Telecom er vi i stand til at udstyre vores kunder med en komplet IP-løsning og dermed imødekomme alle deres telefonibehov. Dette er et yderst fordelagtigt tilbud til vores kunder, og det vil gøre dem i stand til at forøge effektivitet og service, samtidig med at de endda sparer penge,« udtaler Ralf Ebbinghaus, administrerende direktør i Swyx Solutions.

Ifølge Kirk-salgschef Mikael Andersen er det leverandørens mål at gå ind i it-segmentet.

»Vi er glade for at kunne samarbejde med Swyx Solutions, og vi ser vores fælles løsning som et meget attraktivt tilbud til små og mellemstore virksomheder, der ønsker at indføre IP telefoni. Partnerskabet med Swyx er endvidere endnu et skridt i retningen af at kunne nå vores mål om at gå ind i IT segmentet med vores trådløse løsninger,« siger han.

»I dag er størsteparten af vores salg analoge og ISDN-baserede trådløse telefoniløsninger, men via vores veludviklede migrationsplan er det muligt for vores kunder at investere i en analog eller ISDN-baseret Kirk-løsning i dag og senere migrere til IP uden at skulle skifte hele løsningen ud,« forklarer Mikael Andersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job