Brokere tørrer ToldSkat for 131 millioner

En række mystiske brokerfirmaer er gået konkurs med milliongæld i skyldig moms. ToldSkat er foreløbig i gang med at samle bevismateriale mod tre selskaber, som under særdeles suspekte omstændigheder har parkeret en samlet gæld på 131 millioner kroner hos skattevæsnet.

Meget tyder på, at selskaberne har haft funktion som skraldespandsselskaber i en momskarrussel. Alle besidder de særlige karakteristika, der kendertegner karrusel-firmaer: voldsomt høj omsætning, få eller ingen medarbejdere og en meget kort levetid.

For statskassen har det dyreste af de tre broker-selskaber været Network Trading Aps i Glostrup, oplyser kammeradvokaten, der er kurator i konkursboene. Network Trading er et skuffeselskab med C/O-adresse hos et revisorfirma i Glostrup.

Stifter, ejer og direktør for Network Trading er den i Singapore bosatte Andy Boon Leong Phua. Han må have have sat en slags rekord, for på mindre end tre måneder lykkedes det ham oparbejde en omsætning af it-komponenter på 360 millioner kroner. Den deraf resulterende skyldige moms blev aldrig betalt.

Pengene forsvandt nemlig, da Network Trading begik en »uheldig« handel med en partner i Hong Kong. Varer, som var bestilt og forudbetalt fra Danmark, dukkede aldrig op, lød forklaringen, og Network Trading måtte derfor registrere et tab på 90 millioner kroner, således at man desværre ikke var i stand til at refundere den skyldige moms - som var på samme beløb - til skattevæsenet.

Mere om de opfindsomme unddragere i dagens trykte udgave af CRN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS