Nova satser på tavle-computer

Den lille sønderjyske notebook-bygger Nova Data satser på at sælge Windowsbaserede tavle-computere.

»Vi har den i øjeblikket til test ude hos nogle virksomheder, og de er vildt begejstrede,« fortæller Nova Datas Kenan Hansen om Sønderborg-forhandlerens nye satsning, tavlecomputeren Npad.

Han fortæller, at han i modsætning til netbooks tror på tavlecomputerne, som han regner med at sælge både gennem sin egen butik i Sønderborg og gennem andre forhandlere i Danmark.

»Du kan mange flere ting med en tavlecomputer. Vi har også kunder med Citrix-løsninger, som kigger på at bruge en tavle-computer til deres mobile medarbejdere. Vores kører på Windows, og det kan kunderne bedre lide end Apples Ipad,« siger Kenan Hansen.

Han forventer, at komme til at sælge rimeligt mange tavlecomputere over den næste tid.

»Vi oplever at der er et behov og en efterspørgsel blandt kunderne, og når vi har bygget notebooks, så er det naturligt også at gå ind i tavlecomputere,« siger Kenan Hansen.

Ligesom, når Nova Data sælger Notebooks, så fokuserer Kenan Hansen også på, at de nye tavlecomputere fra den sønderjyske computer-bygger, bliver leveret med SSD-diske.

»Det er fordi de skal være hurtige, men også fordi det gør det nemmere at holde temperaturen nede. Derfor har vi valgt at sælge vores tavlecomputere med SSD-diske,« siger Kenan Hansen.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S