Artikel top billede

CESS kommer atter ud med millionoverskud

På trods af et år med investeringer og udbygning af forretningen formår brokeren CESS fra Aalborg at hive et resultat før skat på 3,3 millioner kroner hjem i 2010.

Efter et år med store udgifter til nye tiltag og medarbejdere er brokeren CESS fra Aalborg godt tilfreds med det netop fremlagte regnskab for 2010, der viser et resultat før skat på 3,3 millioner kroner.

»Det er resultatet af et langt sejt træk med at bygge virksomheden op. Vi kommer jo fra en ting og skal bygge det op på ny, og der er jo blandt andet sket en komplet udskiftning af ledelsen og sælgerstaben gennem de sidste par år,« lyder det fra CESS-direktør Nikolaj Johansen om virksomheden, der blev stiftet i 2007 med baggrund i det tidligere CESS-DK Aps skabt af udbrydere af brokeren Epoka.

Udover CESS klassiske brokerben, der i 2010 blev udvidet med produkter fra HP og IBM, har virksomheden slået sig op på franchising af sin forretningsmodel i en række vækstlande som Nigeria og Elfenbenskysten.

At resultatet næsten er halveret i forhold til overskuddet for 2009, der lød på 6,3 millioner kroner før skat, forklarer direktøren med investeringer og ansættelsen af flere medarbejdere, og understreger, at virksomheden kun har oplevet et fald i omsætningen på en halv procent.

»Vi har investeret omkring tre-fire millioner kroner i nye medarbejdere og nye tiltag. Vi har trimmet administrationen, så den er tilpasset til det marked, vi opererer i, og vi har tilpasset processer. Vi har blandt andet skåret kraftigt ned på backoffice og i stedet ansat, hvad vi kalder multifunktionelle medarbejdere, der kan eksekvere hele vejen gennem salgsprocessen,« fortæller Nikolaj Johansen.

Han fortæller endvidere, at resultatet bliver overført til 2011, der efter planen kommer til at byde på åbningen af to nye kontorer i vækstlande. Hvorhenne vil han ikke ud med endnu.

Virksomheden består i dag af 14 ansatte, og direktøren forventer flere ansættelser snart.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere