Slagsmål om falske Cisco-varer

Brokeren CESS skyder tilbage på Cisco i sag om falske produkter.

Netværksproducenten Cisco har opdaget netværksprodukter med falske serienumre solgt fra brokeren CESS i Ålborg. Sagen er nu havnet hos Ciscos Brand Protection-afdeling i USA, erfarer CRN. Men Ciscos danske afdeling holder kortene tæt ind til kroppen.

»Jeg kan bekræfte, at vi har en sag kørende, mere ønsker jeg ikke at sige om det,« siger Ciscos kanalchef Lasse Garby.

Hos CESS indrømmer direktør Nikolaj Johansen, at der verserer en sag. Men han sender bolden tilbage til Cisco.

»Vi har på intet tidspunkt set dokumentation for, at vi skulle have solgt varer med falske serienumre,« lyder det fra CESS-direktøren, som mener, at producenten bør feje for egen dør, hvis de ønsker at komme problemet med de falske varer til livs.

»Cisco har skabt problemet for sig selv, fordi de agerer med et forhandlernetværk, der ensretter priserne og sætter den frie konkurrence ud af spil. Når det er så svært at tjene penge på hardware, er det klart, at der sidder folk, der ser en mulighed for at lukrere på det,« siger han.

Problemet med falske varer er langt fra et nyt fænomen for Cisco. Allerede i 2007 beskrev CRN producentens problemer med de forfalskede varer. Ifølge CRNs kilder i brokermiljøet er fænomenet stadig meget udtalt.

Alligevel afviser Lasse Garby, at der er et stort problem i Danmark.

»Det hænder, men det er ikke i voldsom stigning. Det kan tælles på en hånd, hvor mange sager vi har om året,« hævder han.

Da producenten typisk opdager forfalskningerne i forbindelse med tegning af service, indrømmer han dog, at det reelle omfang kan være større.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos