Siemens kontorer ransaget

Op mod 200 betjente og skatteinspektører ransagede onsdag Siemens kontorer i München. Det vides endnu ikke, hvorfor kontorerne blev ransaget.

Siemens kontorer i München blev onsdag ransaget af politiet, skriver tyske Der Spiegel. Hverken politiet eller Siemens ønsker at oplyse, hvorfor kontorerne blev ransaget.

Tilsyneladende er der dog tale om en alvorlig sag. Ihvertfald var op mod 200 betjente, skatteinspektører og statsanklagere sendt ud for at endevende Siemens' lokaler. Ifølge Der Spiegel er der mistanke om, at ansatte har bedraget giganten for penge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere