DVD-ordre fra Kiss skaber 700 arbejdspladser

Et samarbejde med Kiss Technology om produktion af DVD-afspillere betyder, at virksomheden Flextronics, som tidligere udelukkende producerede Siemens-mobiltelefoner, har kunnet øge arbejdsstyrken med 700 mand.

Fabrikken har inden for den seneste måned fået en ordre på produktion af minimum 50.000 DVD-enheder. Det forventes, at ordren næste år i alt kan føre til en produktion på 200.000 enheder.

»Vi har en klar strategi om at sprede vores aktiviteter på flere områder. Det gør os mindre sårbare overfor konjunktursvingninger, som påvirker enkelte kunder eller enkelte brancher,« siger Peter Hinrup, administrerende direktør for Flextronics i Danmark.

Flextronics har hidtil næsten været synonymt med Siemens, som længe har været eneste kunde hos den nordjyske fabrik. Men efter en dramatisk nedgang i mobilbranchen for halvandet år siden, hvor Flextronics var nødt til at afskedige 474 personer - svarende til hver tredje medarbejder - offentliggjorde Flextronics en strategi om at sprede aktiviteterne på flere kunder og flere brancher.

Kiss' DVD-afspiller er den første i verden, som kan afspille det populære DivX-format, som betyder, at man kan afspille film og video i DVD-kvalitet fra en almindelig cd-skive. Ifølge Peter Wilmar Christensen, adm. direktør for Kiss Technology, har samarbejdet med Flextronics været afgørende for, at produktet er blevet en succes.

»KiSS Technology har et teknologisk forspring i forhold til de øvrige konkurrenter på DVD-markedet. Det forspring har Flextronics været i stand til at hjælpe os med at øge ved at kunne levere og producere produkterne hurtigt. Fra mobilbranchen er Flextronics vant til, at »time to market« er afgørende,« siger Peter Wilmar Christensen.

Flextronics producerer for øjeblikket produkter fra Kiss på to produktionslinier. Virksomheden er netop nu ved at udvide kapaciteten med endnu en produktionslinie, så Flextronics fra og med februar 2003 øger kapaciteten med cirka 30 procent, oplyses det.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job