En sms-besked nok til at aflytte mobilen

Et sikkerhedshul i moderne mobil-telefoner betyder, at du risikerer at blive aflyttet, hvis du modtager en sms-besked.

Mange mobil-operatører bruger i dag sms-beskeder til at sende og konfigurere indstillinger for mobiltelefonen. Det er dog et sikkerhedshul, som i værste fald kan føre til, at din mobiltelefon bliver aflyttet.

Den melding er den tyske sikkerhedsekspert Wilfried Hafner kommet med. Mobil-operatørerne bruger beskederne til at sende for eksempel GRPS, WAP og MMS-konfigurationer. Ifølge Wilfried Hafner er det dog lige så simpelt at sende en trojaner, som fremover overvåger al aktivitet på mobiltelefonen.

Hafner demonstrerede sin trojaner, som har fået navnet Rexspy, på et møde i München. Ifølge Hafner er problemet, at mobiloperatørerne ikke bruger nogen verifikation, når de udsender konfigurations-sms'erne. Det gør det nemt for personer med onde hensigter.

Indtil videre er der dog grund til at være skeptisk over for Hafners opdagelse. Tyskeren demonstrerede metoden på hans egen mobiltelefon, som i teorien kan være fikset.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job