Compare-retssagen: Børnene skal vidne

Kim Mikkelsens børn, Compare Supports revisor og tidligere medejer Michael Artvig er blandt rækken af vidner, der er indkaldt i retssagen mod Kim Mikkelsen og hans hustru, som tager sin begyndelse i dag efter at have ladet vente på sig i mere end fire år.

Artikel top billede

Fronterne er trukket op i den længe ventede retssag mod Kim Mikkelsen og hans hustru, der bliver indledt i dag med afhøringerne af de to hovedpersoner.

For mens Kim Mikkelsen, som CRN beskrev i går, regner med at blive frikendt, er forventningerne anderledes hos anklagemyndigheden.

»Anklagemyndigheden rejser kun de sager, vi mener, der er hold i,« lyder det fra anklageren i sagen, Charlotte Edholm Mortensen, som dog tilføjer:

»Når det så er sagt, er det en gammel sag, hvor vidner skal aflægge udsagn om begivenheder, der har fundet sted tilbage i perioden fra 2004-06.«

Udover i dag er fredag sat af til afhøringerne af Kim og Lone Mikkelsen, mens de tre første dage i næste uge kommer til at gå med afhøringen af en lang række vidner.

»Der er blandt andet indkaldt en medarbejder fra SKAT, Compare Supports revisor, virksomhedens anden medejer (Michael Artvig red.), en lang række forretningsforbindelser og Kim og Lone Mikkelsens børn. Børnene skal blandt andet forklare, hvad der er foregået på de rejser, de har været med på,« fortæller Charlotte Edholm Mortensen med hentydning til rejser, som ifølge anklageskriftet er af privat karakter, men betalt med firmaets penge.

Anklageskriftet omfatter blandt andet 51 punkter om mandatsvig, og ifølge anklagemyndigheden har Kim Mikkelsen snydt skattevæsenet for 7,4 millioner kroner.
 

Annonce

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S