Pda'en taber til andre mobile produkter

Salget af pda'er faldt på globalt plan med 2,2 procent i fjerde kvartal sammenlignet med den tilsvarende periode i fjor. Årsagen er blandt andet hård konkurrence fra en række andre konvergerede mobile produkter, typisk mobiltelefoner med indbyggede computer-funktioner, forklarer en analytiker hos IDC, som står bag undersøgelsen.

På leverandørsiden var der ikke de helt store forskydninger. Modsat herhjemme, hvor HP ejer næsten hele markedet, sidder PalmOne stadig på den globale førsteplads med en markedsandel på 42 procent.

Bag tallene gemmer der sig imidlertid en trussel. Sony har nemlig besluttet sig for snarest at trække sig ud af det internationale pda-marked, fordi leverandøren ikke kan få økonomi i salget. Sony er den sidste store leverandør, som benytter Palms styresystem. De øvrige betydende aktører benytter Microsofts Pocket PC-system.

Dermed er Palm OS-systemet blevet mere isoleret som et niche-system, der ikke er fuldt kompatibelt med Windows, og det er nu op til PalmOne (næsten) alene at erobre Sony-kunderne og holde liv i systemet. I forhold til første kvartal forøgedes Palms markedsandel med 4 procentpoint, så indtil videre ser det ud til at gå fint.

HP er globalt stadig nummer to med en markedsandel på 24,1 procent - efter et tab på 3 procentpoint i forhold til første kvartal. Herefter følger Sony med 7,8 procent (minus 1,6 procentpoint), Dell med 6,6 procent (minus 0,8 procent).

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S