Struer Data går godt - og flytter igen

CRN skrev i januar, at Struer Datas regnskab blev reddet af et lejemålssalg. Men det var en fejl. Også uden den ekstraordinære flytterelaterede indtægt kom Struer Data ud med et positivt resultat.

Ved en beklagelig fejltagelse skrev CRN i artiklen, »Flytning redder regnskab i Struer Data«, at en ekstraordinær indtægt fra et salg af et lejemål på 1,3 millioner kroner havde reddet Struer Data fra et underskud.

Men det var ikke korrekt. Uden den ekstraordinære indtægt havde Struer Data et overskud før skat på 400.000 kroner. Hvilket ligger på linie med året før.

Struer Data har det altså godt - og nu flytter de faktisk igen.

Struer Data solgte nemlig selskabets butikslejemål for 1,3 millioner kroner. Det skete oprindeligt med det formål at flytte ud i et nybygget butiskcenter. Men efter at Struer Data havde solgt lejemålet gik butikscenterprojektet i stå.

»Projektet blev stoppet fordi de ikke kunne få de rigtige tilladelser. Vi blev derfor nødt til at finde nogle andre lokaler. Det gjorde vi så. Og nu hvor vi er flyttet ind her, så fik vi et brev om, at Struer Butikstorv alligvel bliver bygget. Så nu flytter vi faktisk igen,« fortæller salgsdirektør Preben Næsgaard fra Struer Data.

Som en krølle på halen er det også lykkedes for Struer Data at sælge det nuværende lejemål med fortjeneste.

»Det gode ved at flytte flere gange er, at man får ryddet op. Når vi flytter hen til Struer Butisktorv til maj, så bliver det kun med det allermest nødvendige. Vi gider simpelthen ikke flytte på mere end det er nødvendigt,« siger Næsgaard.

Han er meget tilfreds med at Struer Data nu kommer til at ligge i Struer Butikstorv.

»Det ligger på den bedste plads i hele byen ved byens største kryds.«

Struer Data får en butik på 225 kvadratmeter og eget eget værksted og produktion i de nye lokaler.

De rigtige regnskabstal for Struer Data i det netop afleverede regnskab er et overskud før skat på 1,7 millioner kroner, heraf stammer 1,3 millioner kroner fra salget af det gamle lejemål. Indregnet i tallet er en ekstraordinær flytteudgift på 250.000 kroner. Efter skat fik Struer Data et resultat på 1,2 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job