Telmore tjente 12 mio. på tre måneder

Discountselskabet Telmore, som netop har fået TDC som medejer, tjente 12 millioner kroner i årets første tre måneder. Omsætningen landede på 75 millioner kroner. Selskabet oplyser ikke andre regnskabstal.

Kunderne talte næsten dobbelt så meget i deres telefoner som i de første tre måneder af 2002, og de sendte næsten tre gange så mange SMS'er.

For Telmore er der tale om det hidtil bedste kvartal, og stifter Frank Rasmussen er på kanten af en opjustering af det overskud på 50 millioner kroner for hele året, som han tidligere har stillet i udsigt. (bred)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere