Amitech vil tage markedsandele på tv-markedet

Amitech vil i de kommende måneder lancere Amitech Plasma TV med indbygget tv-tuner - kort tid efter at de første almindelige Amitech LCD-baserede tv-modeller nu er på plads i butikkerne. Amitech forventer en vækst i million-klassen på markedet for fladskærms-tv.

Med skridtet ønsker Amitech også at gøre op med forestillingen om, at hifi-producenter og pc-producenter er to vidt forskellige brancher.

Lanceringen af fladskærms-tv-apparaterne er et led i den løbende udbygning af Amitechs eHome-koncept. Mange af de nye flade tv-apparater fra Amitech vil også blive leveret med Amitech-produkter, som giver fjernsynet netværksforbindelse.

»De flade fjernsyn indgår dermed som en naturlig output-enhed for brugernes digitale medier på netværket derhjemme, og disse medier som for eksempel film, musik, private digitale fotos og videoer fra familiens computere, skal vi kunne vise over netværket direkte på tv, også fra trådløse netværk,« siger administrerende direktør hos Amitech Lars H. Bjerg. Han henviser blandt andet til Amitechs seneste eHome-produkt, HomeLink, som afspiller computerens filer - billeder, lyd og film - på tv og hifi-anlæg.

Isoleret set ser Amitech frem til et millionmarked inden for netop fladskærms-tv-apparater, som i løbet af en tre-årig periode forventes at udgøre 60 procent af omsætningen i Amitechs forretningsområde eHome.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland