Peoplesofts giftpille stopper Ellison

Oracle har fået nyt mod, efter at en domskendelse for nylig fastslog, at Oracles forsøg på at opsluge konkurrenten Peoplesoft ikke strider mod amerikansk antimonopollovgivning. Men Peoplesoft har lagt en giftpille ud, som gør det mere end svært at overtage selskabet.

Peoplesofts bestyrelse har nemlig lovet selskabets kunder, at de vil få refunderet op til fem gange den licens, de har betalt, hvis Peoplesoft bliver opkøbt, eller hvis der bliver foretaget markante ændringer i de eksisterende produkter.

Oracle opfordrer oven på kendelsen Peoplesoft til at fjerne giftpillen, så Peoplesofts aktionærer får mulighed for at acceptere Oracles købstilbud.

Under retsforløbet forklarede Oracle, at interessen fra Oracle blandt andet hænger sammen med konkurrencen fra Microsoft, der ifølge Oracles topleder Larry Ellison for alvor er på vej til at gøre sin entre på markedet for virksomhedssystemer. Derfor er det afgørende for Oracle at styrke sine egne applikationer på området og at få flere kunder, argumenterede han.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S