HP vil gå efter Ciscos danske partnere

Kjeld Jersild Olsen, direktør for HP i Danmark mener, at it-giganten er godt rustet til konkurrencen mod Cisco i Danmark, hvor HP egne netværksprodukter har en høj markedsandel.

HP står stærkt i Danmark til en tvekamp mod Cisco, lyder det fra HPs danske direktør Kjeld Jersild Olsen.

Som reaktion mod at Cisco har opsagt HP som forhandler af Ciscos produkter, går HP-direktøren nu ud med en klar offensiv melding om, at HP i Danmark vil gå i clinch med Cisco.

»I princippet er det jo ikke en nyhed, at Cisco dropper HP, som forhandler. Det har været på vej i et stykke tid. Man kan jo sige, at det startede da Cisco annoncerede at de ville ind på servermarkedet. I Danmark betyder det ikke så meget. Vi omsætter væsentlig mindre på Cisco, end vi gør på vores egne Procurve-løsninger,« slår Kjeld Jersild Olsen fast.

Jersild er klar på, at der nu er lagt op til en head-to-head-konkurrence mellem HP og Cisco på det danske marked. Det vil HP gribe aggressivt an.

»Vi bliver ikke store i Danmark uden en rigtig god partnerplatform. Vejen til det danske marked går igennem forhandlere. Vi vil være mødt til at signe flere forhandlere og få mere ud af de forhandlere vi allerede har,« siger han og slår fast at Cisco-forhandlere har HPs særlige interesse.

»Vi vil gå efter at komme kraftigere ud på markedet også gennem nuværende Cisco-forhandlere,« siger han.

Som udgangspunkt mener Kjeld Jersild Olsen, at HP står rigtig stærkt på det danske marked i forhold til Cisco.

Han refererer til IDC-tal fra tredje kvartal 2009, der viser at HP som en stærk nummer to sidder på 29 procent af det danske netværksmarked målt på netværksporte, mens Cisco har en markedsandel på 33 procent.

»Og når vi ser på det vigtige Gigabit-marked, så har vi en markedsandel 35 procent, mens Cisco har en markedsandel på 34 procent. Det er også vigtigt at se på, at vi har haft en positiv vækst, mens Cisco har haft en negativ vækst,« siger Kjeld Jersild Olsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S