Ikon skal sælge printere fra HP

Ikon Office Solutions, som blandt andet er distributør af Ricohs kopi- og printprodukter, bryder nu med den hidtidige rene Ricoh-linje og tager HP's printere ind i slutkunde-sortimentet.

Ikon træder med samarbejdet med HP for alvor ud af fortidens producentafhængige forretningsmåde, og kan med HP i sortimentet understrege sin position som uafhængig leverandør af dokumentrelaterede IT-løsninger, forklarer Ikon.

Ikon har i den forbindelse udvidet konsulentstyrken med en række særligt uddannede HP-champions, der bliver ansvarlige for salget af HP-produkter.

»HP´s produkt- og løsningspalette er en vigtig brik i Ikons vision: at være markedets foretrukne samarbejdspartner inden for dokumentrelateret informationsteknologi. For hos Ikon tror vi på, at fremtidens løsninger tager udgangspunkt i beskrevne dokumentstrategier hvor rådgivning og management af disse bliver vigtigere end selve valget af produkter,« siger Thomas Polano, viceadministrerende direktør i Ikon.

Kombinationen af Ricohs og HP's produkter kan ses i Ikons roadshow-bus, som kører på de danske landeveje frem til d. 21. marts næste år, oplyser virksomheden.

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S