Nyt Berlingske-site glemte SEO

"Det svarer til at lukke hovedindgangen og tvinge kunderne ind af kældervinduet," siger søgemaskine-ekspert om relanceret hjemmeside.

Den gamle tante, Berlingske Tidende, trak i sidste uge i fine, nye klæder og fik en grafisk og teknisk overhaling af både den trykte og digitale avis. Sidstnævnte hedder nu kort og godt B.dk.

Men i begejstringen over de nye klæder har Berlingske glemt at fokusere på et vigtigt område: Søgemaskineoptimering. Det mener Mikkel DeMib Svendsen, der selv lever af at rådgive netsider om at gøre sig godt i søgeresultaterne.

Han peger på, at det kræver store overvejelser at skifte domænenavn som Berlingske gør til B.dk, og han mener ikke, at Berlingske har forberedt sig nok. De fleste gamle sider fra Berlingske.dk bliver viderestillet til det nye domæne, men andre melder om 404-fejl. Altså at siden fejlagtigt ikke længere eksisterer. Det kan få konsekvenser for avisens placering i Google, der på den måde tror, at Berlingske har fjernet siderne.

Ifølge en lidt firkantet sammenligning af Mikkel DeMib Svendsen svarer det til, at en butik på Strøget i København vælger at lukke hovedindgangen og i fremtiden forventer, at kunderne finder vej gennem kældervinduet – i øvrigt uden at informere kunderne om det.

Mere konkret lyder hans kritik således:

”Problemet er, at dels har de nu smidt en fandens masse sider ud af Google, som med garanti har givet dem en pæn klat trafik. Det stopper meget snart – langt hurtigere end de får de nye sider indekseret og optimeret. Og dels mister de nu al den linkværdi, som de gennem årene har opbygget til de mange sider, de nu har dumpet. Specielt det sidste har alvorligt negative og langsigtede virkninger,” siger Mikkel DeMib Svendsen.

Manglende viderestillinger og kedelige 404-sider

Helt konkret bygger Mikkel DeMib Svendsen sin kritik på, at han hurtigt kan finde gamle artikler fra Berlingske, som Google allerede har indekseret, men som nu ikke kan findes på den nye B.dk-side.

Bruger man Berlingskes egen søgefunktion, dukker denne artikel for eksempel frem: www.berlingske.dk/politik/s-sf-12-minutter-er-ikke-nok-0 Klikker man på linket, havner man dog ikke på artiklen men en 404-side, der ikke er meget meddelsom. Til trods for at Berlingskes database har den rigtige artikel liggende: www.b.dk/politik/s-sf-indroemmer-12-minutter-er-ikke-nok

På samme måde har Google tidligere indekseret temasiderne www.berlingske.dk/islam - www.berlingske.dk/kongehuset som nu ender blindt, selv om Berlingske ikke er holdt op med at skrive om emnerne (www.b.dk/tagged/Islam - www.b.dk/tagged/Kongehuset).

"Det tager mange år at få gode naturlige links. At smide en masse af de sider ud, som man har links til, er virkelig en dum strategi. De kunne næsten ligeså godt have tømt kassebeholdningen ud over Rådhuspladsen," lyder det provokerende fra Mikkel DeMib Svendsen, der også har sendt sin SEO-bog som en håndsrækning til folkene i det gamle Berlingske Officin.

Hos Berlingske Media, som det hedder i dag, takker man for bogen, men mener ikke, at man har specielt brug for den.

"Da vi ændrede domænet fra Berlingske.dk til B.dk, fokuserede vi ligesom alle andre ville gøre i den situation på at håndtere de vigtigste opgaver først," siger teknisk udviklingschef for Berlingske Media, Christian Mark Christensen.

"For os er det mest vigtige vores digitale artikel-arkiv på mere end 450.000 artikler, der går 10 år tilbage. Derudover har der været ca. 100 manuelt opsatte temasider, som vi desværre ikke har haft klar til lanceringen. Nogle af de 100 nedlægges, og erstattes med redirects til vores automatisk genererede tag-sider. Dette arbejde er snart færdiggjort. Du kan derfor sige, at vi til vores relancering valgte at fokusere på at åbne 450.000 butikker på strøget, og har haft en lidt senere åbning på de sidste 100," siger han.

Det nye Berlingske-layout er meget inspireret af New York Times, der har et meget skrabet design. Transformationen af Berlingske.dk til B.dk har dog kastet denne kradse anmeldelse af sig hos K-forum.dk. Samme medie bragte i går et modsvar fra onlineredaktør hos Berlingske Troels B. Jørgensen, der både imødekommer og tilbageviser noget af kritikken.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect