TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Oracles kanalsatning mærkes på Consits bundlinje

ERP-forhandlererhuset Consit blev betragteligt større i 2003, viser det netop offentliggjorte regnskab. Et mere kanalvenligt Oracle var skyld i, at Consits omsætning voksede med 25 procent til 42 millioner kroner, mens selskabets gennemsnitlige antal ansatte voksede fra 30 til 39.

Consit, der er et rent Oracle-hus, er vokset samtidigt med, at Oracle Danmark har lagt sine hidtidige kanalkonflikter bag sig og i stedet satser på partnerne - i det mindste på ERP-området. Samtidigt har Oracle skåret ned på sin egen konsulent-afdeling. Både en del forhenværende Oracle-konsulenter og en del konkret forretning er siden havnet hos Consit.

»Vi er jo nok ikke den enste partner, der har profiteret af Oracles ændringer, men jeg tror, vi er den, der har udnyttet det bedst,« siger Consits direktør, Claes Jensen.

Han erkender, at fremgangen ville have været langt mere beskeden, hvis det ikke havde været for den indirekte hjælp fra Oracle. Blandt andet kommer omtrent halvdelen af de nyansatte Consit-folk fra Oracle Danmark.

»Med den politik de førte før i tiden var det lidt anstrengt og vi var bekymrede for, hvad de ville. Men i dag har Oracle dokuemneteret, at de mener det ærligt, når de satser på kanalen,« siger Claes Jensen.

Under hans ledelse præsterede Consit at indtjene 2,1 millioner kroner før skat. Resultatet er dog påvirket af særlige udgifter til indkøring af nye medarbejdere.

Consit, der primært konkurrerer med Oracle-afdelingerne hos Ementor, WM-data og IBM Global Services, er trods væksten stadigt blandt de mindre spillere på markedet. Vokseværket er dog ikke hørt op: Consit kalkulerer med at øge omsætningen med 15-20 procent i år. Det skal ske ved at satse endnu hårdere på Oracles ERP-product, som i konkurrence med Microsoft og SAP ikke er særlig udbredt herhjemme. Med den lave markedsandel skulle der være gode udviddelsesmuligheder for forretningen, hedder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere