Asger Jensby formand for Link2-IT

(2002-08-27) Den tidligere direktør for CSC i Skandinavien, Asger Jensby, bliver ny bestyrelesformand for forhandlernetværket Link2-IT. Asger Jensby, der bliver medejer af Link2-IT, træder ind i organisationen i forbindelse med en storstilet og international Microsoft-satsning, som Link2-IT forventes at annoncere i næste uge.

Asger Jensby trak sig fra topledelsen af CSC i december sidste år efter uenighed med den amerikanske ledelse. Derefter fungerede han frem til forrige måned som nordisk direktør for en anden amerikansk gigant, nemlig EDS.

I Link2-IT afløser Asger Jensby den ene af forhandlernetværkets stiftere, Henning Schandorph, der før sommerferien trak sig ud af foretagendet for at blive selvstændig konsulent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos