Winkelhorn fusionerer med Copydata

Branchen er klar til at konsolidere mener Winkelhorns direktør Kim Juhlin. Copydatas direktør Kenneth Giese følger med over i Winkelhorn.

Med Winkelhorns direktør i førersædet bliver de to print- og kopi-specialister Winkelhorn og Copydata fusioneret. Copydatas direktør Kenneth Giese træder ved samme lejlighed ind i direktionen for Winkelhorn, der bliver det fortsættende selskab. Kim Juhlin fortsætter som administrerende direktør for Winkelhorn.

»Man kan kalde det et opkøb, men jeg foretrækker at kalde det en fusion. Vi går sammen for at få en størrelse, så vi kan få fat på de rigtige produkter,« fortæller Kim Juhlin.

Selve fusionen sker med tilbagevirkende kraft fra 1. januar, men rent formelt sker det først, når aftalen skrives under midt i april.
Fusionen, betyder at Winkelhorn fremover har 18 ansatte, hvoraf seks er sælgere.

»Vi regner med at nå en omsætning på 40 millioner kroner i år. Men vi skal gerne meget længere op i løbet af de næste to til tre år,« siger Kim Juhlin.

Han fortæller, at planen om vækst ikke kun skal være organisk. Opkøb er stadig en del af den langsigtede vækstplan Winkelhorn har lagt.

»Vi er slet ikke færdige med at vokse. Nu skal vi lige bruge det næste års tid på, at få denne fusion på plads, men så skal vi nok til at se om efter, om der andre muligheder for at købe op,« siger Kim Juhlin.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura