HP undgik uafhængigt forhandlerforum

HP måtte trække på hele sin diplomatiske ekspertise, da en stor gruppe af amerikanske enterprise-forhandlere forleden planlagde at etablere et uafhængigt VAR-forum som alternativ til det HPs egen enterprise-forsamling.

Forhandlerne var utilfredse med, at HP styrede møderne i sit råd med for hård hånd, og at forhandlernes særlige behov ofte blev undertrykt til fordel for budskaber fra HP. Desuden var forhandlerne kritiske over for, at HP skulle afgøre, hvem der skulle repræsentere dem i rådet.

For at imødegå dannelsen af den uafhængige organisation sendte HP sin øverste, amerikanske kanalansvarlige, Kenn Archer, til et »fredsmøde« med de utilfredse forhandlere. Mødet fandt sted i Atlanta, og her indvilgede HP i at indrette sit råd, så det efterkom de ønsker og behov, forhandlerne havde.

Forhandlerne kan nu selv vælge, hvem der skal repræsentere dem i HPs VAR-råd, og det er i tråd med den nye virkelighed mellem forhandlere og leverandører, mente en af forhandlerne, Janet Szilva fra The JS Group i New Jersey, efter mødet.

Hun opfatter HPs råd som et udtryk for en tendens i de sidste tre år, hvor grupper af forhandlere arbejder sammen i fælles interesse. Efter Janet Szilvas mening skal leverandørerne blive bedre til at forstå og reagere på forhandlernes behov og begynde at opbygge fælles miljøer, skriver det amerikanske CRN.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen