Analytiker: EU ude af trit med mobilindustrien

Med et reguleringsindgreb mod høje roamingafgifter på blandt andet mobil datatrafik kan EU i værste fald bremse den udvikling, der allerede er i gang, hvor roaming bliver afskaffet i regioner.

Den fri konkurrence er allerede ved at afskaffe roaming, mener teleanalytiker John Strand. Derfor er det det absurd, at EU nu går ind og vil sætte loft på roamingpriser.

»EU har ingen indsigt i, hvad der rent faktisk foregår i mobilindustrien. En regulering kan skævvride branchen på et tidspunkt, hvor der er mange eksempler på, at roaming er ved at forsvinde regionalt,« siger John Strand.

Som eksempel nævner han, at den spanske operatør Simyo har lavet deres abonnementer roamingfri mellem Tyskland og spanien. Vodafone og O2 har for længst afskaffet roaming mellem Irland og England.

Den nordiske leverandør Ice.net har afskaffet roaming i Norden, ligesom 3 har gjort det mellem Danmark og Sverige på mobilt bredbånd.

»Det er oplagt, at Telia og Telenor afskaffer roaming i hele Norden. De vil blive meget attraktive overfor erhvervskunder, hvis de gjorde det,« siger John Strand.

Han forudsiger også, at der kan komme andre spillere på markedet i EU. Teleselskabet Zain har for eksempel afskaffet roaming i 21 lande i Mellemøsten og Afrika.

»Indenfor de næste tre til seks måneder regner jeg med, at de har lavet aftaler med europæiske udbydere, således at Zains kunder heller ikke render ind i roamingafgifter i Europa og omvendt, at nogle europæiske kunder heller ikke skal betale roamingafgifter i Mellemøsten,« siger John Strand.

Ifølge John Strand kommer udviklingen - i hvert fald udenfor Europa - til at gå stærkt på grund af den øgede konkurrence.

»Der vil ske en kraftig konsolidering, hvor vi kommer til at se, at operatørerne vil indgå i alliancer, som vi har set det ske indenfor luftfartsindustrien med eksempelvis Star Alliance,« siger John Strand.

Han peger igen på, at et EU-indgreb mod roaming kan have den modsatte effekt.

»Jeg er bange for at EU skævvrider branchen hvis de laver en regulering. Det kommer til at sætte en dæmper på konkurrencen,« siger John Strand.

Han peger på, at hvis EU havde reguleret udlandstaksterne på fastnet, så var et fænomen som Skype aldrig opstået.

»Det er når nogen har en overnaturlig profitabilitet, at der bliver muligheder for alternativer,« siger John Strand.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS