Stavad-lov styrker hjemmepc-ordning

En af de største barrierer for hjemmepc-ordningens udbredelse kan omgås takket være tidligere erhvervsminister Ole Stavad. Finten hedder fri telefoni finansieret gennem lønnedgang.

Hos Compaq har man allerede en løsning, der kunne kaldes for en "omvendt Stavad".

- Da Ole Stavad slukkede for den gamle hjemmepc-ordning, indførte han som plaster på såret en række lempelser for beskatning af arbejdsgiverbetalt fri telefon. Nyheden om lempelserne blev fuldstændig overdøvet af det ramaskrig, som hjemmepc-lukningen medførte i branchen. Men fakta er, at man med den lov i hånden slet ikke behøver bekymre sig så meget om den nye ordnings krav om adgang til virksomhedens netværk, siger Søren Munk Andersen, salgsdirektør i Compaq.

Stavad-loven sidestiller telefoni og netværkstrafik og reducerer den skattemæssige straf, hvis en arbejdsgiver betaler hele eller dele af medarbejderens udgifter til datatrafik eller telefoni. Den væsentligste pointe er måske, at loven bibeholder muligheden for, at man kan finansiere en privat bredbåndsløsning ved at gå ned i bruttoløn - præcis den model, som loven lukkede for, når det gjaldt en hjemmepc - og i denne lovtekst er der ikke krav om, at medarbejderen skal have adgang til virksomhedens netværk.
Stavad-reglerne for fri telefon opererer med et loft for medarbejderens egne teleomkostninger, som kan modregnes ved skatteudregningen.

Loftet er på 3000 kroner om året og gælder hele husstandens udgifter til telefoni og netværk - hvilket stort set alle hjem med telefon er oppe på. Konsekvensen er, at man i stedet for en lønforhøjelse på 500 kroner om måneden - brutto - kan modtage en ydelse, man ellers skulle have betalt 1500 kroner for.

En anden væsentlig pointe er, at Stavad-loven stadig er i kraft og ikke ændres ved vedtagelsen af loven om den nye hjemmepc-ordning.

Læs mere om finten i det nye nummer af Computer Reseller News, der udkommer i dag.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse