Microsoft opgiver Zune

Musikafspilleren Zune bliver nu lagt i graven. Microsoft havde ikke held med sin iPod-dræber.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2006 lancerede Microsoft sin konkurrent til Apples iPod. Det var dengang, hvor der stadig var godt salg i de små musikafspillere. Markedet for smartphones havde ikke fået luft under vingerne endnu – Apple kom først med sin iPhone i 2007 – og Microsoft satsede stort på sin iPod-dræber med stor skærm og harddisk.

Men Zune blev aldrig den store succes og nu har Microsoft besluttet at stoppe udviklingen af nye modeller. Det skriver Bloomberg med henvisning til kilder hos Microsoft. Den sidste helt nye model er Zune HD, der kom i 2009, og det ser altså ud til at der ikke kommer flere.

Ifølge tal fra NPD Group har iPod fortsat omkring 77 procent af markedet for mobile musikafspillere, mens Zune ikke engang har klaret at komme op blandt de fem mest solgte produkter.

Microsoft vil nu i stedet koncentrere sig om at få Zune softwaren på smartphones – og dermed etablere Zune som en platform i stil med iTunes. Hos Zune kan brugerne købe musik og film og betale et månedligt beløb for at streame ubegrænset musik. Danske brugere har dog ikke adgang til dette.

Det bliver altså fortsat muligt at downloade Zune-software til Windows-computere, Xbox 360 og mobiltelefoner med Windows Phone 7.

Microsoft vil ikke bekræfte oplysningerne overfor Bloomberg, men understreger at man fortsat vil supportere de eksisterende enheder. Bloomberg skriver at Microsoft fortsat vil sælge de eksisterende Zune-produkter, men der kommer altså ikke nye modeller.

Steve Ballmer forudsagde ellers tilbage i 2006 at Zune ville blive mere populær end iPod – men sådan skulle det ikke gå. Softwarefirmaet lovede dengang at man ville investere ”hundreder af millioner dollar” i Zune. I dag vil Microsoft ikke fortælle, hvor meget Zune-eventyret har kostet.

I 2009 blev Zune-holdet opdelt i to grupper, der skulle arbejde med henholdsvis software og hardware. Nu ser det altså ud til, at hardware-gruppen helt bliver opløst.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S