Ingen vej uden om dialog

Leverandører får ikke noget ud af at afvise en samling af utilfredse forhandlere. Det viser de seneste skærmydsler i Novell-kanalen.

Som en falmende rød kæmpestjerne er Novell gennem halvfemserne blevet sværere og sværere at observere på it-himmelen. Microsoft stjal Novells hovedmarked. Alligevel har Novell den dag i dag en række trofaste forhandlere verden over.

Nu er Novell-stjernen blusset op igen takket være den energi, som købet af Linux-udvikleren Suse har tilført. Novell opfattes ikke længere som passé, men som fremtid. Mens alt dette positive foregår, udspiller der sig et verbalt drama i Novell-kanalen.

For at holde næsen oven vande har Novell de senere år kørt en hård partnerlinje, hvor der er blevet stillet høje krav om volumen og engagement. Det har været en prøvelse for nogle af partnerne, der har følt, at leverandøren svigtede trofaste forhandlere, og at Novell-ledelsen var svær at råbe op. Derfor har nogle af partnerne samlet sig i en forening, som forsøger at øve indflydelse på Novells kanalplaner.

Men resultatet af disse manøvrer er blot blevet skepsis i begge lejre - på det seneste tilmed rent mundhuggeri.

CRN røg lige ind på kamppladsen - se blandt andet forsiden i den seneste trykte udgave - men faktisk har CRNs mellemkomst udviklet sig til, at parterne nu igen - mens dette skrives - er begyndt at tale sammen, og at Novell angiveligt vil lytte til de kritiske toner fra den forening, leverandøren i første omgang slet ikke ville anerkende.

Generelt kommer leverandører længst med klare, umisforståelige budskaber til sine partnere. Det er svært at stramme en forhandlerkanal op, uden at der bliver utilfredshed. Det kan andre leverandører og distributører tale med om, men det kan håndteres mere eller mindre elegant.

Erfaringer har vist, at det er en dårlig idé at afvise en forhandlerforening, som er opstået på grund af utilfredshed. HP havde et lignende problem i vinter i USA, hvor enterprise-forhandlere følte, at de mistede indflydelse. Der blev problemerne løst, ved at en højstående HP-leder mødtes med foreningen og efter en seriøs »given og tagen« fandt en enighed med de utilfredse forhandlere, der fik større indflydelse i et af HPs egne forhandlerorganer. Nogen anden udvej end dialog findes ikke, hvis man vil fastholde sit image i salgskanalen.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network