Artikel top billede

Gartner: Pc?en er ikke længere vigtig for kunderne

I kølvandet på de seneste dystre pc-tal erklærer analysebureauet Gartner pc?en for uinteressant for forbrugerne.

Fremtiden ser sort ud for pc-producenterne, hvis man spørger analysebureauet Gartner. Ifølge bureauet er pc'en ikke længere et overbevisende produkt for forbrugerne.

”Generation Y har et helt igennem anderledes syn på produkterne end ældre generationer og køber ikke pc’er som deres første eller nødvendigvis primære enhed,” siger Gartners researchcef Ranjit Atwal til britiske Microscope.

”For ældre købere er pc’en i dag ikke et særligt overbevisende produkt, så de fortsætter med at forlænge livstiden på deres produkter med reparationer, fremfor at erstatte produkterne,” fortsætter han.

Kollegaen George Shiffler er enig.

”Tablets har på dramatisk vis ændret dynamikken, og HPs beslutning om at omdefinere pc-strategien understreger presset, pc-producenterne er under for at tilpasse sig de nye markedsforhold eller forlade markedet,” tilføjer Gartners researchchef George Shiffler.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere