Pirat-bevægelse får magt i Berlin

Det danske piratparti er ikke i nærheden af at kunne matche partiets succes i Tyskland. Her har Berliner-pirater kapret pladser i delstatsparlamentet.

Det danske piratparti skal kigge langt efter politisk indflydelse. Men i vores naboland mod syd vælter piraterne ind i magtens haller.

Ved søndagens delstatsvalg stemte 8,5 procent af borgerne i Berlin på Piratpartiet. Ifølge AFP vil partiet få op til 15 af de 130 pladser i delstatsforsamlingen. Det er stort set samtlige kandidater, som de tyske pirater kan mønstre, skriver Vg.no.

Partiet har trukket stemmer for de gængse pirat-mærkesager som modernisering af copyright-reglerne og åbenhed omkring offentlige data. Men også gratis internet, gratis offentlig transport og legalisering af cannabis har været på dagsordenen.

Partiet fik ved de landsdækkende valg 2 procent af stemmerne, hvilket ikke var nok til at klemme sig over spæregrænsen på fem procent.

Danske pirater: EL og De Radikales fremgang er også vores sejr
Piratpartiet har afdelinger i de fleste europæiske lande, men især i Sverige nyder partiet stor opbakning. Blandt andet dommene mod stifterne af The Pirate Bay og en øget datalogning har skubbet vælgere mod Piratpartiet.

I Danmark har det været sværere at finde opbakning. Partiet var end ikke opstillet til det netop overståede folketingsvalg.

Talsmand Jeppe Winther fra det danske piratparti ønsker de tyske kolleger tillykke.

Han mener, at det er for svært for nye partier at blive opstillet til Folketinget i Danmark. Men udfaldet af det danske folketingsvalg - uden Piratpartiets deltagelse - får ham alligevel til at kippe lidt med piratflaget.

"Mange af de mærkesager, som fik Piratpartiet ind i Berlin, finder man også hos Enhedslisten og De Radikale her i Danmark," siger Jeppe Winther.

Piratpartiet i Danmark anbefalede sine medlemmer at stemme på Enhedslisten eller Det Radikale Venstre ved folketingsvalget, fordi partiernes holdning ligger nærmest piraternes. De to partiers fremgang får Jeppe Winther til at sjusse på, at danskerne har en vist interesse for piraternes mærkesager.

"Det kan jo kun blive et gæt, men de to partier mener jo også, at jagten på folk på nettet og den omfattende terrorpakke skal stoppe og at det er vigtigt, at vi får nogle ordentlige rettigheder. Spørgsmålet er så selvfølgelig, hvor højt partierne vil prioritere de sager i forhold til andre," siger Jeppe Winther til CRNs søstermedie ComON.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S