Dansk pirat-udgave af Grand Theft Auto får ros

Hæder til ungt dansk spilfirma. Og gode nyheder til alle danske spiludviklere.

Artikel top billede

Det nye spiludviklerfirma Sybo Games har lavet et spilkoncept med en tydelig reference til det populære spil Grand Theft Auto. I den nyfortolkede, danske version skal man ikke stjæle biler. Men pirater.

Grand Theft Pirate leger med tanken om, at sørøvere i virkeligheden er kontrolleret og styret af de papegøjer, der sidder på deres skuldre.

Den spilidé og den mulige forretningsmodel skaffede Sybo Games en førstepræmie ved "Pitching for your life", da der var computerspilskonference, Growing Games, i Aalborg i går.

Selve spillet er langt fra færdigt, men udviklerne kunne godt tænke sig at gøre det færdig.

"Ideen om at papegøjer i virkeligheden er en slags masterminds, der udnytter pirater til deres eget formål, var en så interessant og anderledes ide, at den virkelig motiverer os til at lave et godt spil," fortæller spiludvikler Sylvester Rishøj Jensen.

Se de første klip fra spillet i videoen. Artiklen fortsætter under videoen.


Flere penge til danske spil

Og spilbranchen i Danmark bevæger sig fremad på mange fronter.

I samme boldgade kan Nordic Game Program nu offentliggøre, at der kommer endnu en runde støttekroner til de nordiske spilhåb. Det nuværende Nordic Game Program løb frem til 2012.

Der bliver nu uddelt penge i endnu fire år til lovende spilidéer fra hele Norden.

Det er Nordic Game Program, der blandt andet har givet indledende støtte til senere spilsucceser som LimboMax & The Magic Marker og Tinkatolli.

Der vil blive uddelt cirka 14 millioner kroner ud over de næste fire år, hvor man også i højere grad vil arbejde på at få industrien til at bidrage økonomisk med at hjælpe de nye spilhåb i gang. Nordic Game Program har et samlet budget på 26 millioner kroner. De resterende midler bruges til administration og Nordic Game-konferencen.

Opdateret: Det har tidligere fremgået, at spilstøtten frem til 2016 var på 26 millioner. Det er ikke korrekt. Kun cirka 14 millioner vil blive uddelt i den periode.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job