Virgin-chef indvier rum-lufthavn

Richard Branson har åbnet den første kommercielle rumlufthavn.

Artikel top billede

Mandag kunne Virgin-milliardæren Richard Branson indvie den nye Spaceport America sammen med guvernøren i New Mexico, Susana Martinez. Det er verdens første, kommercielle rumlufthavn og det er herfra, at Virgin Galactic vil sende betalende passagerer ud i rummet fra næste år.

Der var inviteret 800 gæster til åbningsceremonien, herunder 150 personer, som allerede har betalt de 200.000 dollar for en tur med SpaceShipTwo. Blandt gæsterne var også Buzz Aldrin, som er det andet menneske der har sat sine ben på månen.

Ifølge Virgin Galactic har 450 personer allerede købt billet til rumflyet. Der skulle være en del kendte personer på listen, herunder fysikeren Stephen Hawking og filminstruktøren Bryan Singer.

Lufthavnens bygning - der både skal fungere som terminal og hangar - er på 10.000 kvm og der er en start- og landingsbane på 3,2 kilometer til det særlige fly, WhiteKnightTwo, der skal fragte rumfartøjet ud på kanten af rummet.

I bygningen er der også plads til et kontrolcenter, træningsfaciliteter, et område for venner og familie og et offentligt udstillingsområde til turister.

Selve turen på lidt under tre timer består af flere faser. WhiteKnightTwo transporterer rumskibet kaldet SpaceShipTwo op i en højde af 15.240 meter, hvorefter rumskibet kobles fra og fortsætter alene ud til kanten af rummet. I fem minutter kan passagererne opleve vægtløshed og nyde udsigten fra rummet.

Branson og hans to børn bliver de første passagerer, der tager turen ud i rummet med SpaceShipTwo. Det bliver formentlig i efteråret 2012. Branson havde ellers lovet at være klar allerede i 2007, men projektet har været ramt af mange forsinkelser og kostet flere penge end ventet.

En arabisk investor fra Abu Dhabi købte i 2009 en tredjedel af Virgin Galactic for 280 millioner dollar.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S