Dropbox afviste tilbud fra Steve Jobs

I 2009 forsøgte Apple at overtage Dropbox med et meget generøst tilbud. Men ejerne takkede nej.

Artikel top billede

Ifølge Forbes inviterede selveste Steve Jobs de to Dropbox-stiftere Arash Ferdowski og Drew Houston på besøg hos Apple i 2009, hvor han overraskede dem med et meget generøst tilbud om at overtage det nystartede internet-firma. Steve Jobs var angiveligt parat til at betale et nicifret beløb i dollar for Dropbox.

På dét tidspunkt havde Dropbox kun eksisteret i to år og var ikke så kendt endnu. Jobs advarede om, at stifterne hellere burde sælge firmaet, fordi Apple ville lancere en konkurrerende tjeneste - han betegnede da også Dropbox som en funktion og ikke som et produkt.

Men Ferdowski og Houston lod sig ikke imponere og takkede nej til tilbuddet. Dét har de næppe fortrudt. I dag har Dropbox næsten 50 millioner brugere, der gemmer en milliard filer i løbet af tre dage.

Dropbox har netop modtaget ny investeringskapital på 1,3 mia. kr. og firmaets aktuelle værdi anslås til mere end 20 mia. kr. Alligevel har Dropbox kun 70 ansatte i sit lille kontor i San Francisco, men der er planer om at flytte til nye lokaler med plads til 200 medarbejdere. Det er stadig meget få i forhold til firmaets brugertal og høje værdi.

Apple har i mellemtiden præsenteret sin iCloud, der bliver set som en mulig konkurrent til Dropbox, og der er flere andre lignende tjenester. Men Dropbox står alligevel stærkere end nogensinde og firmaet hævder, at man allerede har et lille overskud.

Det anslås, at 96 pct. af brugerne benytter tjenesten uden at betale, men de sidste 4 pct. betaler 10-20 dollar om måneden for ekstra plads, og det skulle være nok til at gøre Dropbox til en god forretning.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,