Tablet-brugere elsker nyheder - men vil ikke betale

Nyhedslæsning er en af de mest populære aktiviteter på tavlecomputere, fortæller ny stor medieundersøgelse.

Artikel top billede

En ud af ti amerikanere har en tavlecomputer, og halvdelen af tablet-ejerne bruger den til at hente nyheder hver dag. Det fremgår af en ny stor undersøgelse af medieforbruget på tavlecomputere, som Pew Research Center's Project for Excellence in Journalism har udarbejdet sammen med The Economist Group.

Hele 77 pct. af de adspurgte fortæller at de bruger deres tavlecomputer hver dag, og de tilbringer i gennemsnit 90 minutter om dagen med den mobile enhed. Nyhedslæsning er en af de mest populære aktiviteter, kun overgået af webbrowsing og e-mail. Faktisk er nyheder mere populære end sociale netværk, spil og e-bøger på tavlecomputere.

En tredjedel af tablet-brugerne fortæller, at de bruger mere tid med at læse nyheder end før, og en tredjedel fortæller ligeledes at de har fundet nye kilder til nyheder, som de ikke bruger på andre platforme.

Det ser også ud til at tablet-brugerne foretrækker at bruge den mobile enhed til at læse både hurtige nyhedsoverskrifter og længere artikler frem for andre medier som traditionelle computere og print.

Så det kunne tyde på, at tavlecomputeren og nyheder er den perfekte kombination. Men undersøgelsen kaster også lidt malurt i bægeret. For den viser, at det er meget svært at få brugerne til at betale for nyhederne.

Kun 14 pct. af de mest aktive nyhedslæsere på iPad og andre tabletter har rent faktisk betalt for at få adgang til nyheder, men 23 pct. har dog et eksisterende print-abonnement eller lignende, der også giver digital adgang.

Blandt dem, som endnu ikke har betalt for nyheder på tavlecomputeren, er der tilsyneladende også stor modstand mod at betale. Så det ser ud til, at det kan blive svært for medierne at få betaling fra læserne på tavlecomputere.

Et andet interessant resultat er, at 40 pct. af tablet-ejerne fortæller at det meste af deres nyhedsforbrug sker gennem browseren, mens 21 pct. har apps som den primære nyhedskilde. Så de mange nyudviklede nyheds-apps har ikke rigtigt slået igennem endnu.

Der er mange andre resultater i undersøgelsen, som kan læses hos Pew Research Center.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS