Danske konkurrence søger apps til el-biler

Nu efterlyses de bedste app-ideer til el-biler. Dansk konkurrence lokker med kontante præmier.

Artikel top billede

En ny dansk konkurrence efterlyser de bedste ideer til apps, der kan gøre elbilen sjovere, smartere eller mere tryg. Det er etrans, et design- og forskningsprojekt på Designskolen Kolding, der står bag konkurrencen, og målet er at demonstrere digitale muligheder i relation til elbilen og helt overordnet at gøre elbilen mere attraktiv.

Der er tre kategorier: Energi, sikkerhed og kommunikation, og ideerne skal bedømmes på udførelse, oplevelse og værdi for brugeren samt potentiale i forhold til den valgte kategori, forretning og elbilen generelt.

I den forbindelse er det værd at bemærke, at det ikke er nødvendigt at udvikle en færdig og funktionsdygtig app for at deltage i konkurrencen. Man skal blot aflevere et koncept til en app.

Vinderen i hver kategori belønnes med en kontant præmie på 25.000 kr. Der er deadline 1. december, hvorefter en jury med Henrik Werdelin, Christiane Vejlø, Morten Just og Bo Pedersen bedømmer og offentliggør vinderne 15. december.

Henrik Werdelin er direktør i Prehype, der med baser i New York og London arbejder med produktinnovation. Christiane Vejlø er digital trendekspert og redaktør i Elektronista og But-Why, Morten Just er interaktionsdesigner hos Google, og Bo Pedersen er sr.designer og innovationskonsulent i etrans.

denne hjemmeside er der flere informationer om konkurrencen, der blandt andet har DONGEnergy som sponsor.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS