Spotify opruster mod Apple: Verdens største musik-streaming går apps-vejen

Danske app-udviklere med fra start i Spotifys nye univers. Men de kan ikke tjene en krone.

Artikel top billede

Et komplet nyt app-univers blev i går søsat på musiktjenesten Spotify.

Den Apple-inspirerede model giver brugerne af Spotify mulighed for at hente apps, der kan vise teksten til et musiknummer, mens det spiller, tjekke koncertkalendere og bruge playlister sammensat af rockstjerner.

Med lanceringen kan Spotify endnu mere effektivt angribe andre musiktjenester som Apples iTunes.

Spotify vokser i forvejen voldsomt og er sandsynligvis blevet verdens største musikstreaming-tjeneste med 15 millioner numre i kataloget og ti millioner aktive brugere.

Spotifys app-univers er i første omgang kun desktop-baseret. Man finder altså ingen apps, der kan fungere på en smartphone. Der er tale om simple HTML5 webapps, som Spotify skal godkende, før en app tages med i musiktjenestens app-store.

Den største begræsning for udviklere synes at være på indtjening. App-udviklere har simpelthen ingen udsigt til at generere  indtægter på deres Spotify-apps. Selskabets stifter David Elk afviste ved lanceringen i går aftes i New York, at app-udviklere vil kunne få adgang til at generere indkomst i Spotify-systemet. Ifølge GigaOM skyldes den holdning, at Spotify i forvejen befinder sig i et kritisk lys, hvor mange musikere er utilfredse med de små betalinger, som streamingtjenesten giver dem. Hvis tredjeparts leverandører også skulle have lov at profitere af musikken, ville Spotifys forhold til musikerne blive yderligere anstrengt, lyder rationalet.

Selv uden pengestrømme kan Spotifys app-univers dog give god mening for andre. Det gælder for eksempel det gratis musiktidsskrift Gaffa, der pludselig får en enorm eksponering og adgang til nye læsere i hobetal.

Gaffas app giver anmeldelser og nyheder til Spotify-brugerne med relevans for den musik, de aktuelt lytter til.

Gaffa fortæller i en pressemeddelelse, at aftalen med Spotify dækker Danmark, Norge og Sverige, og er en vigtig brik i mediets nordiske ekspansion.  

"Fremtiden er her, og den er fed.  En jukebox med indbygget Gaffa er både den inspirationskilde og det filter, brugerne har brug for i den uoverskuelige strøm af ny musik, som er fulgt med den digitale revolution.  Et samarbejde med en cool musikservice som Spotify er en fantastisk chance for at komme bredt ud på Gaffas nye nordiske markeder," siger Robert Borges, CEO på Gaffa.

Fra starten kan man i det nye Spotify-univers også finde en anden danske app, nemlig  Moodagent, der fik en markant plads i den internationale Spotify-lancering i New York.

Den danske app, der sammensætter playlister ud fra stemninger, kommer ifølge sine skabere endnu bedre til sin ret i den enorme samling af musiknumre, som Spotify-tjenesten indebærer:

"Der er ingen tvivl om, at den lokalt lagrede musiksamling er ved at vige pladsen for streaming-løsninger, der tilbyder alverdens musik direkte til brugerne. Spotify befinder sig helt i front for denne udvikling, og vi er derfor stolte over at Moodagent er udvalgt blandt første apps, der skal gøre Spotify endnu bedre," siger Moodagent CEO, Peter Berg Steffensen.

Andre apps og en gennemgang af app-systemet på Spotify kan ses her.

Blandt Spotifys investorer finder man russiske DST Global, der også har en ikke uvæsentlig andel af Facebook, samt det delvist danske Northzone Ventures.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS