Iran fik fat i amerikansk superdrone med GPS-hack

Iranerne har måske fået fat i en tophemmelig amerikansk drone ved at sende falske GPS-koordinater.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Iran til stor forbløffelse for omverden præsentere en tilsyneladende intakt amerikansk militærdrone af typen RQ-170. Iranerne hævder at man har hacket dronen og fået den til at lande på iransk territorium. USA bekræfter at man har mistet en af sine stealth-droner, som angiveligt er brugt til at overvåge det iranske atomprogram.

Der er stor mystik omkring sagen og den minder på mange måder om sidste års Stuxnet-orm - angiveligt et amerikansk cyberangreb mod Iran - som også efterlod flere spørgsmål end svar.

Et af de store spørgsmål er, hvordan iranerne fik fat i dronen. Militæret hævder at en mobil enhed til "elektronisk krigsførelse" overtog kontrollen over dronen og styrede den ned til jorden. Men amerikanske eksperter tvivler på, at iranerne er i stand til at hacke sig ind i dronernes kontrolsystemer.

Nu har avisen Christian Science Monitor leveret en mulig forklaring i en længere artikel om sagen. En iransk ingeniør siger til avisen, at man slet ikke har hacket selve kontrolsystemerne. Iranerne har blot afbrudt forbindelsen mellem dronen og dens kontrolcentrum - muligvis med en form for radiostøj - og herefter sendt falske GPS-koordinater, som fortalte dronen at den befandt sig over Afghanistan.

Men i stedet for at lande på en amerikansk base i Afghanistan gik dronen så helt af sig selv ned over Iran.

"GPS-navigationen er det svageste punkt. Ved at forstyrre kommunikationen med støj, kan du tvinge dronen over på autopilot. Hermed mister den sin hjerne," siger den anonyme ingeniør.

Iranerne har angiveligt udviklet den nødvendige teknologi ved at analysere mindre amerikanske droner, der er skudt ned i de sidste år. Den afgørende svaghed ligger dog i GPS-teknologien og ikke i dronerne selv; det er forholdsvis let at gennemføre såkaldt "GPS spoofing", hvor man sender falske koordinater til modtageren.

Dermed kan alle former for udstyr, som er afhængig af GPS-signaler, altså føres på afveje - og det gælder også militære droner.

"GPS-signaler er svage og kan nemt overdøves af signaler fra tv-tårne, bærbare computere, mp3-afspillere, selv mobile satellit-tjenester," sagde professor Andrew Dempster fra University of New South Wales under en GPS-konference tidligere i år.

Den iranske general Moharam Gholizaleh, der var chef for cyber-styrkerne, har tidligere pralet med, at man er i stand til at ændre kursen for GPS-styrede missiler. Gholizaleh døde i sidste måned under mystiske omstændigheder.

Ifølge amerikanske eksperter er dronen designet til at flyve tilbage til basen hvis satellit-forbindelsen bliver afbrudt. Men det fungerer selvfølgelig kun, hvis dronen rent faktisk kan finde sin base.

Christian Science Monitor skriver at Iran tidligere har "blændet" en af CIA's spionsatellitter med et meget præcis laserstråle. Det menes at sommerens hacker-angreb mod den hollandske certifikat-udsteder Diginotar, hvor der blev udstedt falske certifikater til Google, Skype og 500 andre firmaer, også blev styret fra Iran.

Men det er ikke alle eksperter, som er overbevist om at iranerne har så avancerede muligheder for elektronisk krigsførsel. En amerikansk analytiker sammenligner fundet af dronen med at "smide en Ferrari ned i en kultur med oksekærrer". Andre eksperter mener ligefrem, at den model der blev vist på pressemødet er lavet af papmache - de henviser til, at understellet ikke kan ses.

Det har måske en naturlig forklaring. Den iranske ingeniør fortæller til Christian Science Monitor, at der er få meters højdeforskel mellem dronens base og det sted, hvor den blev snydt til at lande. Iranerne var altså kun i stand til at forfalske GPS-koordinaterne - men ikke højden. Så dronen fik en lidt hård landing.

Nu diskuterer eksperterne, hvor meget iranerne kan lære om den amerikanske teknologi ved at analysere dronen. Det menes at både Kina og Rusland har sendt eksperter for at tage et kig på den tophemmelige drone.

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks