Sårbarhed i millioner af HP-printere

Printeren er den nye vej ind i firmaets netværk.

Artikel top billede

På sidste uges store hacker-kongres i Berlin kunne sikkerhedsforskeren Ang Cui demonstrere hvordan det er muligt at overtage kontrollen over en netværksprinter med et malware-inficeret dokument. Herefter kan printeren bruges til at scanne efter sårbare maskiner, plante software og åbne for fuld adgang til netværket trods firewall-beskyttelse. Det skriver digi.no.

Ang Cui viste to forskellige angreb på Chaos Communication Congress, der blev afholdt i dagene mellem jul og nytår. Hans foredrag "Print me if you dare" havde den meget sigende underoverskrift "firmware modification attacks and the rise of printer malware".

Det er altså ikke længere kun pc'er og servere, der er målet for angreb - printeren kan også være en vej ind i netværket.

Forskeren har demonstreret at printere kan inficeres ved at sende ondsindet kode i et udskriftsjob eller ved at forbinde sig direkte med enhederne over nettet.

Gennem "reverse engineering" har han fundet frem til, hvordan printerens indbyggede operativsystem kan manipuleres. Det kan blandt andet bruges til at kopiere alle dokumenter og videresende dem til en fremmed mailadresse - uden at brugeren opdager noget.

Ang Cui har fundet en konkret sårbarhed i millioner af HP-printere, men mener at andre producenternes modeller kan have lignende problemer. HP fremstiller omkring 40 millioner printere om året og er den største leverandør af printere.

Ifølge Ang Cui har han informeret HP om fejlen og lige inden jul kom en sikkerhedsopdatering til firmaets printere, som skulle beskytte mod angrebet. HP har brugt en måned på at lukke hullet i de 56 berørte printere.

Dele af Ang Cuis forskning blev lækket til den amerikanske presse allerede i november, men den blev åbenbart misforstået. Flere medier kunne således fejlagtigt fortælle, at HP-sårbarheden kunne få printere til at bryde i brand.

Hele foredraget i Berlin kan ses i denne video:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S