Google vil tjene penge på sine kort

Nu koster det penge at bruge Google Maps på sin hjemmeside, hvis trafikken er for stor.

Artikel top billede

Fra den 1. januar har Google ændret sine betingelser for udviklere som bruger Google Maps i deres egne applikationer og websider. Indtil nu har det været gratis at bruge kort-tjenesten og Google Maps er da også integreret på utallige hjemmesider.

De nye betingelser blev fremlagt i november, men træder først i kraft nu.

Det betyder at der nu gælder en trafikbegrænsning, og hvis man overskrider denne grænse skal man betale for at bruge API'en (Application Programming Interface).

Prisen afhænger af trafikken og den benyttede API og starter ved 4 dollar for hver 1.000 visninger der ligger ud over de første 25.000 visninger om dagen.

Ifølge Googles egne beregninger er det kun 0,35 procent af Maps-brugerne, der bliver ramt af denne ændring. Èn af de ramte hjemmesider er World Airport Codes, hvor udvikleren Neil Sweeney i sin blog fortæller at man vil skifte til den gratis kort-tjeneste OpenStreetMap.

Hos World Airport Codes har man valgt at satse på en blanding af Javascript Map, CloudMades Leaflet og OpenStreetQuest, der bruger det gratis kortmateriale fra OpenStreetMap.

Ifølge en artikel hos Technology Review har Googles beslutning om at tage penge for Google Maps fået mange udviklere til at søge gratis alternativer.

Den britiske ejendoms-søgemaskine Nestoria er også skiftet til OpenStreetMap, som bygger på frivillig arbejdskraft. Men kvaliteten skulle være den samme som Google Maps. En halv million brugere har allerede bidraget til kort-projektet.

I nogle dele af Europa skulle kortmaterialet i OpenStreetMap endda være mere detaljeret end i Google Maps.

Hos Nestoria har man regnet sig frem til, at man ganske enkelt ikke havde råd til at betale den pris som Google forlanger.

Der er allerede en Premium-konto hos Google Maps for de helt store brugere, som betaler mindst 10.000 dollar om året. Denne konto giver blandt andet adgang til teknisk support.

Men nu skal små og mellemstore virksomheder og private hjemmeside-ejere altså også til at betale, hvis deres sider med Google Maps tiltrækker for meget trafik.

En af de helt store Google Maps-brugere er Apple, der anvender Googles kort-tjenester i sine mobile produkter. Men Apple arbejder angiveligt på sin egen kortløsning - senest med købet af svenske C3 Technologies.

Hos Microsoft tilbyder man også en kort-tjeneste, Bing Maps, hvor brugerne skal betale hvis man overskrider et bestemt antal sessions.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S