Google vil tjene penge på sine kort

Nu koster det penge at bruge Google Maps på sin hjemmeside, hvis trafikken er for stor.

Artikel top billede

Fra den 1. januar har Google ændret sine betingelser for udviklere som bruger Google Maps i deres egne applikationer og websider. Indtil nu har det været gratis at bruge kort-tjenesten og Google Maps er da også integreret på utallige hjemmesider.

De nye betingelser blev fremlagt i november, men træder først i kraft nu.

Det betyder at der nu gælder en trafikbegrænsning, og hvis man overskrider denne grænse skal man betale for at bruge API'en (Application Programming Interface).

Prisen afhænger af trafikken og den benyttede API og starter ved 4 dollar for hver 1.000 visninger der ligger ud over de første 25.000 visninger om dagen.

Ifølge Googles egne beregninger er det kun 0,35 procent af Maps-brugerne, der bliver ramt af denne ændring. Èn af de ramte hjemmesider er World Airport Codes, hvor udvikleren Neil Sweeney i sin blog fortæller at man vil skifte til den gratis kort-tjeneste OpenStreetMap.

Hos World Airport Codes har man valgt at satse på en blanding af Javascript Map, CloudMades Leaflet og OpenStreetQuest, der bruger det gratis kortmateriale fra OpenStreetMap.

Ifølge en artikel hos Technology Review har Googles beslutning om at tage penge for Google Maps fået mange udviklere til at søge gratis alternativer.

Den britiske ejendoms-søgemaskine Nestoria er også skiftet til OpenStreetMap, som bygger på frivillig arbejdskraft. Men kvaliteten skulle være den samme som Google Maps. En halv million brugere har allerede bidraget til kort-projektet.

I nogle dele af Europa skulle kortmaterialet i OpenStreetMap endda være mere detaljeret end i Google Maps.

Hos Nestoria har man regnet sig frem til, at man ganske enkelt ikke havde råd til at betale den pris som Google forlanger.

Der er allerede en Premium-konto hos Google Maps for de helt store brugere, som betaler mindst 10.000 dollar om året. Denne konto giver blandt andet adgang til teknisk support.

Men nu skal små og mellemstore virksomheder og private hjemmeside-ejere altså også til at betale, hvis deres sider med Google Maps tiltrækker for meget trafik.

En af de helt store Google Maps-brugere er Apple, der anvender Googles kort-tjenester i sine mobile produkter. Men Apple arbejder angiveligt på sin egen kortløsning - senest med købet af svenske C3 Technologies.

Hos Microsoft tilbyder man også en kort-tjeneste, Bing Maps, hvor brugerne skal betale hvis man overskrider et bestemt antal sessions.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos