Forhandlere presses af deadline på multimedieskat

Apple-leverancer lader vente på sig, og det får bruttolønsforhandleren Flexpay til at frygte, at varerne ikke når frem til skæringsdatoen 29. februar. Tech Data lover levering til alle.

Artikel top billede

I efteråret besluttede den nye regering at sløjfe multimedieskatten, og det er hermed slut med skattefradrag på it-produkter. Der er dog indført en overgangsregel, der gælder for aftaler indgået inden 31. december 2011, og som kun træder i kraft, hvis varerne fysisk er leveret inden den 29. februar i år.

Som CRN beskrev i går kommer multimedieskattens afskaffelse til at koste Apple millioner i tabt omsætning. Men der er andre potentielle problemer i sigte.

For lønpakkeforhandleren Flexpay frygter, at Apples produkter ikke når frem i tide. Glipper leveringen, slipper kunderne ikke for at blive beskattet med 50 procent af prisen.

"Spørgsmålet er, om Apple når at levere det, de skal, inden fristen. Hvis vi ikke får leverancen rettidigt, bliver vi nødt til at sige nej tak," siger Flexpays direktør Leif Andreasen.

Tech Data: Varerne er på vej

Hos distributøren Tech Data, der leverer Apple-produkterne, lover man dog, at alle Apple-varerne når at komme frem.

"Vi får de sidste Apple-produkter hjem senest primo februar. Det drejer sig om under 10 millioner, vi har i restordre på Apple lige nu," siger afgående Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier.

Han erkender, at der generelt har været lidt panik før lukketid på grund af situationen i Thailand. Ikke alle producenter har kunnet leve op til leveringskravene, men problemerne skulle være løst.

"Der har været få tilfælde, hvor de pågældende modeller ikke har været tilgængelige, men her har vi fundet løsninger enten ved hjælp af andre modeller hos samme producent eller andre producenter. Vi får alt klaret senest primo februar, men sådan så det ikke ud på et tidspunkt," siger Jørn Rosenmeier.

Han vil dog ikke løfte sløret for, hvilke producenter der har haft svært ved at levere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job