Din mobiltelefon kan overvåges med stille sms

En usynlig sms-besked sendt til din telefon kan bruges til at spore din færden. Tysk politi har sendt 1,7 millioner usynlige sms-beskeder i de sidste fem år.

Artikel top billede

Du kender lyden når du modtager en sms på din mobiltelefon. Men i nogle tilfælde er der slet ikke nogen lyd. Det er nemlig muligt at sende en såkaldt "Silent SMS" eller stille besked, som ikke bliver vist på telefonen. Men operatøren gemmer alligevel oplysninger om telefonens position - og det kan bruges til at følge din færden. Det fungerer næsten som en ping - man sender et signal til telefonen, som svarer tilbage og dermed afslører hvor den befinder sig.

I Tyskland har politiet indrømmet at man har brugt denne "stealthy ping" næsten 1,7 millioner gange til overvågning mellem 2006 og 2011. Et medlem af det tyske parlament fik i december sidste år politiet til at udlevere tallene, som også viser en dramatisk vækst i brugen af denne teknologi. I det seneste år er der sendt 440.000 stille sms'er.

Den stille sms er kun én af flere metoder til at overvåge mobiltelefon-brugere. En anden er den såkaldte IMSI Catcher, hvor man kan "fange" signaler fra mobiltelefoner i nærheden og dermed registrere telefonernes kortnummer (IMSI) og apparatnummer (IMEI). Den tyske forfatningsdomstol har tidligere afgjort at det er lovligt at anvende denne teknologi, fordi indholdet i kommunikationen - altså samtalerne og beskederne - ikke bliver registreret.

På hacker-konferencen Chaos Communication Congress i Berlin mellem jul og nytår blev der sat fokus på Silent SMS-teknologien. To eksperter i mobil-sikkerhed, Karsten Nohl og Luca Melette, fortalte at teknologien oprindelig er udviklet så mobil-operatørerne kan teste kvaliteten i deres netværk uden at forstyrre brugerne. Men det har vist sig, at den også er nyttig til at overvåge mistænkte.

"En mobiltelefon opdaterer sin position med regelmæssige mellemrum, men når en person bevæger sig, bliver denne information ikke opdateret med det samme. Ved at sende en stille sms kan man straks få telefonens position opdateret," forklarede Karsten Nohl.

Ligesom med IMSI Catcheren er det tilladt at anvende stille sms under den tyske lovgivning, så længe indholdet i kommunikationen ikke bliver opfanget.

Det franske politi har ikke indrømmet at man bruger teknologien, men politiet samarbejder med en leverandør af "geolocation", Deveryware. Her vil man hverken be- eller afkræfte, om at man bruger stille sms. 

I Holland har politiet brugt stille sms siden 2006. Denne teknologi bliver brugt som en del af de normale metoder til aflytning af mistænkte i sager om organiseret kriminalitet, narko og menneskehandel, og politiet har ikke brug for en separat dommerkendelse for at kunne sende stille sms. Men det hollandske politi oplyser at man kun bruger teknologien, når man allerede har etableret en aflytning af en mistænkt.

På konferencen i Berlin kunne eksperterne også fortælle, at stille sms kan anvendes til meget mere end bare at pinge en telefon. Sammen med værktøjer der er frit tilgængelige kan man benytte teknologien til at få telefonen til at foretage opkald og sende tekstbeskeder. Nogle brugere har allerede fået regninger på titusindvis af kroner for opkald til premium-tjenester i Caribien.

Karsten Nohl opfordrer teleselskaber og mobiltelefon-producenter til at bruge forbedret krypterings-teknologi til at beskytte mod denne form for angreb.

Det tyske politi er tidligere kommet i søgelyset for sin brug af den såkaldte statstrojaner, som er udviklet til at aflytte ip-telefoni - men den åbner samtidig en bagdør på computeren, så politiet kan aflytte alle former for kommunikation.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS