Kan Kira Eggers beskytte NemID?

Sikkerhedsråd fra Kira Eggers er "snedig markedsføring" og "falsk sikkerhed", siger sikkerhedsekspert. Hvad med dig selv, siger Eggers.

Artikel top billede

Der er mange bud på, hvordan netbankkunder i fremtiden undgår at blive ramt af den type indbrud, som har lænset otte Danske Bank-kunder for 700.000.

Nogle af budene kan man læse på Ekstra Bladet, hvor firmaet Chicalogic med den tidligere nøgenmodel Kira Eggers ved roret, giver fire "gode råd" til at undgå NemID-indbrud.

Problemet er bare, at ingen af de fire råd hjælper. Tværtimod.

Sikkerhedsspecialist Peter Kruse fra CSIS, der er med til at optrevle nedbankindbrud, frygter, at de omvendt kan give folk en falsk tryghed.

I artiklen står der, at man kan sikre sig mod NemID-fupnummeret ved at have installeret firewall, antivirus- og anti-malware-programmer. Man kan angiveligt også beskytte sig ved at have sikre kodeord og undlade at downloade screensavers, toolbars og spil på nettet.

Det havde ikke hjulpet

Men stærke kodeord er til ingen nytte i de aktuelle tilfælde, hvor brugerne er blevet snydt til at overgive dem til svindlerne. Lige så nyttesløs ville antimalware have været:

"Anti-malware ville ikke have stoppet dette angreb. Der er her tale om en kode, som uset slipper, forbi de antivirusscannere, som vi har testet, kombineret med, at der er tale om et rootkit. I min optik ligner det (Chicalogics anbefalinger, red.) mere markedsføring af et produkt end et regulært råd. Det hele ender ud med, at man skal hente værktøjet ChicaPC-Shield. Jeg vil kalde det et tvivlsomt program og et rigtigt dårligt råd," siger Peter Kruse.

Chicalogic sælger andre sikkerhedsfirmaers produkter og markedsfører dem med lyserød indpakning og sprog uden tekniske termer henvendt til et kvindeligt publikum som beskrevet i denne artikel.
Firmaets malware-program er en indpakning af programmet Anti-Malware fra Malwarebytes, og det vil som de fleste andre malware-programmer være magtesløse mod den type NemID-indbrud, vi så i sidste uge.

"I 92 procent af de angreb, vi ser, er der tale om drive-by-infektioner, hvor der skydes mod få men også populære tredjepartsprogrammer og hvor antivirusdetektionen er blevet testet inden angrebet er gennemført. De it-kriminelle har således testet at deres malware ikke bliver detektet, ligesom de exploits der affyres også opnår lav antivirusdetektion," siger Peter Kruse. 

"Problemet er fortsat, at brugere ikke opdaterer kritiske programmer på deres PC (Flash, Adobe Reader, osv. red.) Denne problemstilling kan ikke løses med antimalware pakker. De skal løses ved dels at oplyse brugeren om risici ved ukritisk at klikke links og ikke have sin PC opdateret forsvarligt."

Kig på dig selv

Kira Eggers anerkender kritikken.

"Jeg vil give Peter Kruse ret i, at det i høj grad handler om at have ens programmer fuldt opdateret, men jeg tvivler på, at Peter Kruse ved, hvordan ChicaPC-Shield fungerer eller har kendskab til opdateringsfrekvensen i ChicaPCShield, når han udtaler sig sådan, og når han samtidig mener, at vores program og for den sags skyld MalwareBytes er "et tvivlsomt program," skriver Eggers til ComON.

Kritikken om snedig markedsføring af egne produkter vil hun dog ikke sluge.

"Så vidt jeg har observeret, er Peter Kruse selvpromoverings-mesteren selv, der ikke holder sig tilbage for at markedsføre sit "lige så ligegyldige program" Heimdal, der lover guld og grønne skove, så lige den udtalelse kan være svært at tage seriøst".

Artiklen på Ekstra Bladet har i skrivende stund affødt 81 kommentarer. En del stiller sig kritisk til sikkerhedsanbefalingerne.

Det er ikke reklame

ComON har spurgt chefredaktøren på Ekstrabladet.dk om artikler, der skrives af Chicalogic på Ekstra Bladet, skal betragtes som forbrugeroplysende journalistik eller reklame. Chefredaktøren har ikke læst den pågældende artikel men siger:

"Jeg forudsætter, at det, vi publicerer i artikelform, er journalistik, ikke reklame. Selv om det kommer fra eksterne leverandører," siger Geir Terje Ruud til ComON.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S